2019.08.05. 09:34
Társadalmi felelősségvállalás
Ezen a héten Én kerültem sorra a Társadalmi felelősségvállalás témakörével. Nekem mint mérnök-közgazdásznak, a szakmai előéletem alapján – a társadalmi felelősségvállalás, vagy vállalati felelősségvállalás (angolul Corporate social responsibility, röviden CSR) – egy üzleti fogalom, ami szerint a vállalatok figyelembe veszik a társadalom érdekeit.
Tekintettel vannak tevékenységük során az üzletfeleikre, beszállítóikra, alkalmazotta-ikra, részvényeseikre, de ugyanígy – általuk – a környezetre kifejtett hatásukra.
Ez a cselekvés – a törvényes kötelezettségen túl – is terjedni látszik, nevezetesen úgy, hogy az üzleti szereplők önkéntesen tesznek lépéseket az őket körülvevő társadalom életszínvo-nalának, életminőségének javítása céljából.
Véleményem szerint ennél összetettebb a kérdés, mivel nem mindegy, hogy mely iparágban, állami vagy szolgáltató magánszektorban működik a vizsgált szervezet és mi a kibocsátott “termék”. Mindenki másképp és más hangsúllyal deklarálja a céljait és “vállalásait”.
Az Egyesült Államok üzleti szférájában az az aktuálisan uralkodó nézet, hogy igenis van le-hetőség a jó és a jövedelmező összekapcsolására. Ezt igyekszik átvenni az Európai Unió és így Magyarország is. Azonban csak akkor fog működni, ha a vállalatvezetők elköteleződnek az etikus magatartás iránt. A vállalat számára pedig több területen is pozitív változásokat hoz-hat:
• erősödik a versenyképesség,
• javul a vállalat reputációja, imázsa,
• nő az érintettek lojalitása, motivációja,
• nő a piaci részesedés,
• civil szervezetek, média kevésbé fogják támadni,
• költségmegtakarítások,
• bizalmi kapcsolatok, támogatások az állam és a közösség részéről,
• innovációra ad lehetőséget,
• könnyebben juthat forrásokhoz, vonzóbb célpont lesz a befektetőknek.
A Project Life Management kiterjesztése a magánélet kisebb, nagyobb ügyeire, a tudás-táron keresztül – rendszert és konkrét minőségi elvárásokat, módszereket taníthat meg bármely korosztály számára.
Ezzel egyidőben – reményeink szerint – tartalmi és minőségi elvárásokat is támaszt az éle-tünkben jelenlévő szervezetekkel szemben.
Ezekre mutatnék néhány példát a következő írásaimban és döntsétek el Ti, hogy melyiket lehet a “társadalom érdekében”, a “környezetünk védelmében”, a “munkavállalók”, “felhasználók” vagy esetleg a következő, “felnövekvő generációk” jövőjéért tett lépéseknek, intézke-déseknek tekinteni.
ISTVÁN
Project Life Management csapattagja