2020.09.03. 15:10
Pofátlan módon nyúlják le a felhasználókat „ingyenes” appok
Apróbetűs részben bújik meg a csapda: ki olvas figyelmeztetéseket, ha egyszer ingyen van a program? Pedig nem ártana.
Forrás: Shutterstock
A csalók számára jól bevált módszer igen egyszerű, de működik: az okostelefonos alkalmazást a hivatalos oldalakon – így a Google Play Áruházban is – hangsúlyozottan úgy hirdetik, hogy próbaidőre minden funkciója ingyenesen elérhető. A felhasználó ugrik az ingyenebédre, hogy egy darabig legalább díjmentesen használja, vagy esetleg valóban csak kipróbálásra tölti le az alkalmazást,
de azt nem sejti, hogy a próbaidő mindössze 3 nap, vagy még kevesebb.
Mivel azonban az áruházban az ingyenes alkalmazások eléréséhez is először meg kell adni a bankkártyánk számát, az app gyártója a próbaidő leteltével figyelmeztetés nélkül elképesztő összegeket kezd automatikusan levonni a felhasználó számlájáról. Ráadásul forma szerint jogosan, hiszen az alkalmazásának letöltésével szerződésszerűen beleegyeztek a fizetésbe – még ha a figyelmeztetés nem is látszik.
A Sophos biztonsági cég hivatalos blogbejegyzésében az ilyen, fleeceware-nek nevezett szoftverekkel végrehajtott lenyúlásokra hívja fel a figyelmet.
Sok alkalmazás a „Try FOR Free” vagy „Start Free” feliratú gombot tartja a felhasználó elé, aki vakon telepíteni kezdi, anélkül, hogy ismerné az előfizetés részleteit. Talán ennél is durvább megoldás, amit a Sophos spam-előfizetésnek hív: aki csupán feliratkozik egy listára, már meg is kapja az appot. Pár napon belül kezdik vonni a gyakorta többszáz dolláros (!) előfizetési díjakat.
A fenti kollázsszerkesztő például gyakorlatilag csak a „Próbálja ki ingyen” feliratot tolja elénk és semmi más információt nem tartalmaz. Nincs szó a számlázás részleteiről, gyakoriságáról – pedig ez a program évi 200 dollárba kerül. Majd észreveszik (vagy nem) a legközelebbi bankszámlakivonaton.
Némelyik app gyártója egészen képtelen árakat alkalmaz: a fenti Montage heti 89,90 dollárt (mintegy 27 ezer forintot) számláz jelentéktelen appjának használatáért.
Tizenhét ilyen fleeceware alkalmazás:
Bár a Google törekszik kiirtani a Play Áruházból a félrevezető alkalmazásokat, érdemes résen lenni az „ingyenes” megoldást kínálókkal. Annak a felhasználónak, aki próbaidőre tölt le, fontos ügyelni arra, hogy teszt után nem elég a mobilról letörölni, hanem le is kell mondani az alkalmazást.
Borítóképünk illusztráció
Ország-világ
- Orbán Balázs: tanuláskutató intézet alakult az MCC-ben
- Már huszonkétezer kamasz oltását kérték a szülők
- Áder János: az egyházak társadalmi jelenléte a járvány idején is eleven maradt
- Völner Pál mentelmi jogának felfüggesztését indítványozta a legfőbb ügyész
- V4-Franciaország csúcstalálkozót tartanak Budapesten