2013.08.22. 14:47
Állásinterjú kérdések, amiket inkább ne tegyünk fel
Minden állásinterjú végén van egy olyan rész (vagy legalábbis lennie kellene egy olyannak), ahol mi, jelentkezők feltehetjük kérdéseinket. De mi az, amit soha de soha ne kérdezzünk meg?
Minden állásinterjú végén van egy olyan rész (vagy legalábbis lennie kellene egy olyannak), ahol mi, jelentkezők feltehetjük kérdéseinket. De mi az, amit soha de soha ne kérdezzünk meg?
Legyen az az állásinterjú közben felmerült kérdés, vagy olyan, amire már eleve kíváncsiak voltunk, de nem kaptunk rá választ az a beszélgetés alatt, mindenképpen átgondoltnak kell lennie. Hiszen nem csak az határozza meg a rólunk kialakult képet, amit mondunk, hanem az is, amit kérdezünk.
Nem ajánlott kérdések az első állásinterjú végén
Végezhetem ezt a munkát otthonról is?
Nagyon szívmelengető gondolat, hogy délelőtt az ágyban, már a második habos kávét kortyolgatva zongorázunk a billentyűn, és ha olyan a munka jellege, valóban jogos (lenne) a kérdés.
Ha azonban nem alapvetően távmunkára keresnek embert, és nem külsős pozícióban szeretnének foglalkoztatni, akkor ez a kérdés azt az érzést keltheti az interjúztatóban, hogy nem szeretünk együtt dolgozni másokkal vagy éppen nem kedveljük, ha a főnökünk a hátunk mögül lesi a monitorunkat.
Munkavállalóként kerülhetünk olyan helyzetbe, hogy ezt kérjük, de nem az első interjún.
Mivel foglalkozik a vállalat?
Ezt a kérdést semmilyen formában ne tegyük fel az interjún. Ez ugyanis azt bizonyítja, hogy azt sem tudjuk, hová jöttünk, és nem szántunk még arra sem időt, hogy ráguglizzunk a cégre.
Mikor vehetek ki szabadságot?
A kötelezettségek előtt, na meg a konkrét állásajánlat előtt arról beszélni, hogy mikor lesz az első szabadnapunk, azt jelzi, nem éppen az elkötelezett munkavállalók táborába tartozunk.
Megkaptam a munkát?
Bármennyire is kíváncsiak vagyunk, ezt a kérdést is tartsuk magunkban. Ez türelmetlenségre utal, amit ráadásul az interjúztató tolakodásnak vehet, és rossz pontként könyvelheti el az anyagunkban.
Ehelyett kérdezzünk rá inkább a kiválasztási folyamat további szakaszaira, hogy hány fordulóra kell-e számítani.
Mennyi lesz a fizetés?
Az első interjún még nem vagyunk tárgyalási pozícióban, és még az sem biztos, hogy felvettek. Ha túlzottan nagy az önbizalmunk, az visszatetszést válthat ki.
A cég ráadásul– amennyiben a hirdetésében kérte-, hogy a kísérőlevél tartalmazza a kereseti igényt, valószínűleg nem hívnak be interjúra, ha nem tudják az általunk elvárt igényt – vagy ahhoz hasonlót- teljesíteni.
Hány órát kell dolgozni?
Ha a munkaórák számában mélyedünk el, azt a benyomást keljük, hogy nem vagyunk igazán oda a plusz munkaórákért, és abba a típusba tartozunk, akik fél órával a munkaidő vége előtt már nem kezdenek bele semmibe, nehogy tovább kelljen maradni. Még ha nincs is így, akkor is kérdezzen máshogy. Például: Önöknél milyen egy tipikus munkanap?
További nem ajánlott kérdések