2011.09.05. 14:39
Lakosságmegosztó szennyvízberuházás Hajdúszováton
Hajdúszovát - Többen állítják, csak kényszerűségből csatlakoztak a víziközmű társulathoz.
Hajdúszovát - Többen állítják, csak kényszerűségből csatlakoztak a víziközmű társulathoz.
"Függetlenül attól, hogy egyetértenek-e a Víziközmű Társulat magalakulásával, annak feladataival, a szennyvízcsatorna építésével, KÖTELESEK az érdekeltségi hozzájárulás megfizetésére."
Többek között ez volt az a mondat, ami előtt sokan értetlenül álltak a településen. Az idézet egy minden lakoshoz eljuttatott levélben található, amelyben arra is figyelmeztetik a hajdúszovátiakat, hogy aki idén augusztus 13-ig nem köt szerződést az OTP Lakás-takarékpénztárral, annak a hónap végéig a 190 ezer forint helyett 261 ezret kell egy összegben kifizetnie. Ez utóbbi vonatkozik a vállalkozókra és cégekre is.
Ki lehet a feladó?
A tartalma alapján kényszerítő hatású levél, melyben az érdekeltségi hozzájárulást nem fizetőknek a végrehajtás különböző fokozatait - köztük az ingó-ingatlan lefoglalását - helyezi kilátásba Zsiday Csaba a társulat elnöke, sokak felháborodását váltotta ki. Köztük Balogh Ferenc önkormányzati képviselőét, aki állítása szerint az elnöktől azt a választ kapta (s ezt rajta kívül többen is), hogy nincs köze a levélhez.
Megkeresésünkre viszont Zsiday Csaba nekünk elmondta, természetesen ő felel a levél tartalmáért. Hozzátette, nem érti, miért tartják a beruházás ellenzői zsaroló levélnek, holott csak annyit kérnek a lakosságtól, hogy hozzájárulásukkal teremtsék meg a pályázati forrásokhoz szükséges önrészt. Máskülönben elvész egy soha vissza nem térő lehetőség, hogy 1,1 milliárd forintból, aminek 85 százaléka a támogatás, megoldódjon a településen a szennyvízelvezetés. A befejezési határideje 2015 év vége.
Két ciklussal korábbi
A beruházás tervei már több mint egy évtizede elkészültek, ám csak a legutóbbi pályázatuk kapott támogatást a Európai Uniótól, amihez aktualizálták a korábbi terveket. Vass Sándor polgármester azt is elmondta, kiírás értelmében csak azok az ingatlanok szerepelhettek a pályázatban, melyek ivóvízzel vannak ellátva. Így a víziközmű társulat megalakításához szükséges minimum 67 százalékos részvételi arányt nem a település teljes ingatlanállományához viszonyítva kellett elérni. Ehhez képest a már említett levél nem tesz kivételt: a „többségi akarat elve” alapján a társasághoz nem csatlakozók is kényszertagokká válnak, és meg kell fizetniük a hozzájárulási díjat. Ezt az ellentmondást is nehezen tudták néhányan feldolgozni, és volt közöttük, aki az illetékes hatósághoz fordult kérdésével: Mit kell fizetnie annak, aki nem kíván rácsatlakozni a majdani hálózatra? A válasz: csak talajterhelési díjat vethetnek ki rá.
„Láthatatlan” alapszabály
A vízikömű társulat elnöke megerősítette, az első meghirdetéskor valóban az hangzott el, hogy a közművesítetlen ingatlanok tulajdonosai nem kötelezhetők a csatlakozásra.
Az alapszabályba - állítja Zsiday Csaba - viszont bekerült a már idézet többségi akarat elve, vagyis a teljes lakosságnak hozzá kell járulnia pénzével a beruházás sikeréhez. Mivel ez lényeges változást jelent a kezdetekhez, Balogh Ferenc szerette volna megtekinteni az alapszabályt, ám elmondása szerint az elnök felhatalmazásának a birtokában sem láthatta, mert a polgármester nem adta oda neki. Vass Sándor erre úgy emlékszik, hogy a képviselő akkor kérte, amikor ő bent sem volt az irodájában, így hiába ígérte későbbre, Balogh Ferenc ezt megtagadásnak vette. Ettől az esettől függetlenül mások is állítják, hogy nem tekinthettek bele a fontos dokumentumba, amit a polgármester cáfol, de a lakosokkal való személyes beszélgetésünk során ketten is megerősítették. Ide tartozik, hogy Balogh Ferenc írásos kérelmet nyújtott be az alapszabály átvételére, ám mint mondta nem kapott választ a törvényben meghatározott 15 napon belül. Mivel máskor is előfordult, hogy nem juthatott közérdekű adathoz, jogi lépéseket tett – közölte.
Kinek kell fizetni?
Ezt a kérdést a társulat elnökének és polgármesternek is feltettük.
Zsiday Csaba szerint az alapszabályban rögzítették, eszerint minden ingatlan tulajdonosnak fizetni kell. Ez a község érdeke is, hiszen az uniós elírások szigorítása később nem fogja lehetővé tenni a szennyvízkezelés mostani gyakorlatát.
Vass Sándor úgy érvelt, megérti az ivóvízbevezetéssel nem rendelkező ingatlantulajdonosok álláspontját, de azt minden lakosnak tudnia kell, hogy a helyi szennyvíztisztító 2013-ban megszűnik, és akkor a jelenlegi 3600 forintos költség duplájáért, triplájáért kellene majd a szippantott szennyvizet valamelyik szomszédos városba szállítani. Hozzátette, éppen a napokban fogadta el a testület, hogy az önkormányzat pályázatot nyújtson be a 135 millió forintos önerő felének támogatására a BM Önerő alaphoz. Ennek elnyerése esetén a lakosság terhei is csökkenhetnek, de hogy milyen mértékben és formában, arról később döntenek, egyelőre nyerjék meg a pályázatot – fogalmazott a polgármester.
A társulat elnöke és a polgármester szerint ez az egész hangulatkeltés csak néhány emberhez köthető, hiszen már legalább 900 tulajdonos aláírta szerződését a lakás-takarékpénztárral. Az ellentábor ugyanakkor arra kíváncsi, közülük vajon mennyien fogják teljesíteni is a fizetési kötelezettségüket, hiszen korábban a havi 300 forintos vízdíjjal is sokan adósak maradtak a településen.
HBN
Teljes bizonytalanságban élnek
A beruházás előkészítő folyamatával elégedetlenek egy kisebb csoportja egyhangúan arra panaszkodott a helyszínen, hogy tájékoztatás hiányában úgy érzik, olyasmibe kényszerítik bele őket, amiről csak annyit tudnak, hogy lesz csatornázás. Ám, nem láthattak róla egyetlen tervet, dokumentumot sem, viszont az a hír járja a községben, hogy 800 és ezer forint között lesz a víz- és csatornadíj (ezt cáfolja Zsiday Csaba, Balogh Ferenc viszont dokumentumokkal tudja bizonyítani), amit a kispénzűek képtelenek lennének fizetni.
Egy 80 éves nyugdíjas férfi azt is megfogalmazta, lehet, meg sem éri a beruházás végét, akkor hogyan köthetne 92 hónapos futamidőre szerződést a részletfizetésre. Egy fiatalabb asszony arra panaszkodott, hogy neki bizony még a havi 2 ezer forint kifizetése is gondot okoz 27 ezer forintos jövedelméből.
És csak záporoztak az ellenérvek, miért nem tartják jónak ezt a konstrukciót, amelyet egyhangúan nagyon drágának ítélnek meg. Közülük egy volt önkormányzati képviselő számadatokkal is alátámasztotta érvelését. Eszerint a szovátiak 60-65 százaléka a létminimum alatt él, mintegy 680-an munkanélküliek, a 70 év felettiek száma 200, így a több mint 3 ezer lakosból legalább 900-nak komoly nehézséget okoz a ráeső anyagi teher viselése. Különösen akkor, ha figyelembe vesszük a további költségeket, ami a rácsatlakozáshoz szükséges belső kiépítésekből adódnak.
Hajdúszovát: Ezen az áron nem kérnék
Hajdúszovát - Részletre 190, egyösszegben 261 ezer forint az érdekeltségi hozzájárulás.
Soknak tartják a viziközmű hozzájárulást Hajdúszováton
Hajdúszovát - Hajdúszováton forrongnak az indulatok a több mint egymilliárdos szennyvízberuházás miatt, ugyanis tájékoztatás hiányában csak annyit tudnak a lakosok, hogy 190 ezer forintot kell kifizetniük, ha lakástakarékra fizetnek, és 261 ezret, ha egyben.
Forronganak a lakosok a víziközmű hozzájárulás mértéke miatt Hajdúszováton
Hajdúszovát – Hajdúszováton forrongnak az indulatok a több mint egymilliárdos szennyvízberuházás miatt, ugyanis tájékoztatás hiányában csak annyit tudnak a lakosok, hogy 190 ezer forintot kell kifizetniük, ha lakástakarékra fizetnek, és 261 ezret, ha egyben.
Szennyvízelvezető rendszer és tisztítótelep építése Hajdúszováton
Hajdúszovát – Hajdúszovát község Önkormányzatának „Hajdúszováti szennyvízelvezető rendszer és tisztítótelep építése” című projektje támogatási szerződése 2011. 08. 11-én került aláírásra Hajdúszovát község Önkormányzata képviseletében Vass Sándor polgármester, másrészről a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség képviseletében eljáró „Energia Központ” Energiahatékonysági, Környezetvédelmi és Energia Információs Ügynökség Nonprofit Korlátolt Felelőségű Társaság, mint közreműködő szervezet képviselője Lasch Tímea ügyvezető által.