Hajdú-Bihar

2013.02.16. 16:04

Komplexitás, nemzetközi kapcsolatok és alapos felkészülés

Debrecen  - Ezt a három tényezőt emelte ki az uniós szakember a 2014-20 közötti időszakra készülő pályázatok fő ismérveként. Horizon 2020 címmel három előadás hangzott el szombaton, a Debreceni Egyetemen a DEOEC kapcsolat napi egyik rendezvényén.

Debrecen  - Ezt a három tényezőt emelte ki az uniós szakember a 2014-20 közötti időszakra készülő pályázatok fő ismérveként. Horizon 2020 címmel három előadás hangzott el szombaton, a Debreceni Egyetemen a DEOEC kapcsolat napi egyik rendezvényén.

 Elsőként Polgár Éva, az egyik legnagyobb uniós pályázatokat kezelő szervezet, az ESZA Nonprofit Kft. igazgató-helyettese beszélt a 2007-13 közötti projektek tapasztalatiról. Elmondta, erre a ciklusra 235 milliárd forint állt rendelkezésére a pályázóknak és ebből eddig 139 milliárd forintot fizettek ki, ebből 28 milliárdot előlegként, a többit utólagos elszámolással. Hozzátette, a már megvalósult 49 pályázat mellett még több folyamatban van. Jó tanácsként ajánlotta, hogy érdemes többször részteljesítést igazolni, mert a megvalósítás végén beadott nagyobb összegek átfutási ideje sokkal hosszabb, mint amazoké.

Nagyobb odafigyeléssel

Kocsondi Tamás, a Debreceni Egyetem brüsszeli képviseletének vezetője már a 2014 és 2020 közötti időszak lehetőségeit taglalta. Legfontosabbnak azt tartja, hogy – mint fogalmazott – a brüsszeli bürokraták az eddigieknél sokkal szigorúbban fognak bírálni, és ezért a pályázóknak, köztük az egyetemnek alaposan fel kell készülniük, mint eddig, nagyobb részt kell vállalni a nemzetközi szervezetekben, és érdemes marketing, illetve közgazdász szakembert is bevonni a pályázatírásba. Emellett nagyon fontos szempont lesz a koplexitás, továbbra is legalább 3 országnak együtt kell pályáznia. Erősödni fog ezekben a kis- és középvállalkozások szerepe, ami egyébként a Debreceni Egyetemnek kedvező lehet.

Ugyancsak kedvezményezettje lehet a következő pályázati ciklusban a tematikai miatt. A három alappillérből (kiváló tudomány, ipari vezető szerep, társadalmi kilátások) közül a harmadikban ott van az egészség, demográfiai változás és a jólét, melyeket további 16 altémára osztottak. Ezek közül a DEOEC többen jó eséllyel pályázhat, így például a nagyon sok forrással induló időskorhoz kapcsolható projektekben, hiszen Európa lakossága elöregedőben van. Kocsondi Tamás hozzátette, az első pályázati kiírások várhatóan év végén fognak megjelenni.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!