2013.02.13. 11:25
Minden idők legkeményebb szemüvegvédelme
Biztos ismerős az életérzés, mikor az igényes szemüvegviselők leggondosabban féltett drága lencséjükön meglátják az első karcokat. A nem ritkán egy kisebb vagyonba került szemüveg (ami ráadásul ma már akár törhetetlen is), még simán szolgálhatná a mindennapokat, de a látómezőben apró hajszálrepedések és a törlésből eredő karcok már keserítik életünket.
Biztos ismerős az életérzés, mikor az igényes szemüvegviselők leggondosabban féltett drága lencséjükön meglátják az első karcokat. A nem ritkán egy kisebb vagyonba került szemüveg (ami ráadásul ma már akár törhetetlen is), még simán szolgálhatná a mindennapokat, de a látómezőben apró hajszálrepedések és a törlésből eredő karcok már keserítik életünket.
Amikor a szemüveget vásároltuk, természetesen ellátták a legjobb nagyszilárdságú karcállósággal, zöldes tükröződésmentes réteggel, és váltig állították, hogy erről az eső és a hó majd le FOG peregni. Aztán ahogy teltek a hónapok, a használat és az extrém körülmények csak kikezdték. Eddig kivétel nélkül minden gyártó arra a szűk két évre, és normál használati körülményekre tesztelte szuper lencse rétegeit, amíg vélelmezték ennek használatát és az amúgy is "esedékes látásromlás" miatti cserét. 2006-ban szenzációként megjelentek azok a hullámfront technológiás lencsék, melyek követik a szaruhártyát (szem külső felülete), és a hordhatóság egyes eseteknél évekkel kitolódott. Az első generációs i.Scription lencsék tulajdonosai először szembesültek eddig soha nem látott látásélménnyel, és a száraz tényekkel, miszerint a szemüveglencséjük, remek diagnózis esetén tovább szolgálta volna őket, ha nem egy ócska akciós keretben készíttettek volna ilyet, ami nem bírta az időt. A másik probléma 2011-ben oldódott meg végleg. A fényre sötétedő i.Scription szemüvegek olyan generációját kellett kifejleszteni, ahol a fényérzékenység változása a lencsén nem öregszik el 2-3 év alatt. A nanotechnológiás PhotoFusion fényre sötétedő bevonat, egy évekig működő, 2x-es sebességgel világosodó megoldással utasította maga mögé a szkeptikus piaci szereplőket. Az eredmény egy több rétegből álló mikronmilliméterekben mérhető rétegbevonat lett, amellyel ma már minden magára valamit is adó lencsegyár ellátja termékét.
Hagyományos AR rétegbevonat
Ion technológia
2012-re azonban sok lencsegyártó cég keserű tapasztalat elé nézett. Mivel ezek valójában nem homogén, hanem több rétegű bevonatok, idővel a lencsék használata során elmozdultak egymáson. Megjelentek a mikró repedések, melyeket a korrekt cégek garanciában kicseréltek, a többiek meg ráfogták a használat anekdotáira. Egynémelyik távol-keleti, olcsó, akciós lencse nem megfelelő rétegei is piacra kerültek és békazöldes fényben tündökölnek azon nem optikai anyagok miatt, amelyek vegyi úton kívánják erősíteni az állítólagos kopásállóságot.
A Carl Zeiss Vision cég egy forradalmian új elgondolással rukkolt elő. 2013 februárra a teszt év összes tapasztalata birtokában véglegesítették a mindent verő technológiát. A DuraVision® Platinum rétegnek elnevezett egyedülálló technika, alapjában véve szakított az eddigi csapásiránnyal. A cég mérnökei a valós élethelyzetekre koncentráltak az eddigi idealizmus helyett. A gyakorlatban valójában akár 12 rétegre rúgó bevonatait egy szuper egyedi eljárással ion kezeli, amiben a réteg rendeződik egy tökéletes és eddig még soha nem látott kemény felületté. Túl a gyártástechnikai titkokon néhány modellt közölni lehet.
Ismervén a "nagyokos" piaci szereplőket, itt fognak hivatkozni a Zeiss eddigi luxus rétegeire amelyek az "öltönyös" irodai életkörülményeket hivatottak kiszolgálni (valljuk meg, briliáns szinten). A DuraVision® Platinum rétegtől azonban garantáltan minden szkeptikusnak le fog esni az álla! Az első ET réteg (tükröződésmentes réteg) a világon amúgy is Zeiss találmány, és a katonai iparból került át a háborús évek végeztével a szemüvegiparba. Elsőként tankablakokon alkalmazták. Ott eleve világháborús igénybevételnek volt kitéve. A mostani réteget sem a véletlen tette próbára. Az valós, független teszten vett részt a lencse az USA-ban. (COLTS eljárásnak hívják, akit érdekel, nézzen utána.)
És mi hasznunk mindebből? Nekünk itt hihetetlen előnyt jelent ez a nagyszilárdságú bevonat. Megváltoztak a szemüveg készíttetési és hordási szokások az áldatlan gazdasági viszonyok között, és a prémium tartósság kifejezetten előny a mai spórolós világban. Végre valami, ami kézzelfoghatóan behozza majd az árát!
Plusz élményként színes és polarizált lencséket is bevonnak már ilyennel.
A réteg fényáteresztő képessége ugrásszerűen megjavult, mert a színe nem a zöld spektrum tartományban van, ahol a szem a legérzékenyebb. Számítógép és műfény világunkban óriási előny! A nanotechnológiás felület a vizet és párát hihetetlen módon gátolja, és a tisztítása is elképesztő, mert a felülete el van látva egy speciális antisztatikus réteggel. A lencse törlése miatt kialakuló elektromos töltés 90 %-kal csökken, így kevesebb koszt és szöszöket gyűjt be. Vége a kínlódásnak és a tisztító csodaszerek világának.
Végezetül néhány őszinte szóban el kell mondani, hogy ha valaki azért vásárol ilyet, mert betonjárdán szeretne focizni a szemüvegével, arra még egy ideig "várni kell". Autó karosszériára is akkor kap valaki garanciát, ha nem a villanyoszlopnak megy 200-al. Az viszont 160 éves gyártási tapasztalat fényében borítékolható, hogy rendeltetésszerű, ám de kemény használat mellett is kiállja a sarat.
A teszt bevonat már néhány hónapja kapható volt a Papp Optika Szalon üzleteiben és a tapasztalatok lenyűgözőek. Nyugat-Európában is csupán néhány hónapja jelent meg a végleges réteg és azonnal elsöprő siker volt. A technológia évekkel előzte meg a korát. Azt is itt kell megemlíteni, a mentalitásokat és keserű realitást számba véve, hogy lesz majd olyan optika, ahol "piaci" érdekből, nem fogják ezt a tartós réteget kínálni önnek, vagy váltig bizonygatják, hogy gyanúsan hasonlóval tudják felülmúlni fél áron.