Járvány

2020.05.27. 10:13

3000 milliárd forintos járványügyi alap szerepel a 2021-es büdzsében

A jövő évi költségvetés egyik fő pillére a 3000 milliárd forintos egészségbiztosítási és járvány elleni védekezési alap, amely forrást nyújt a fő egészségügyi kiadások biztonságos finanszírozására is – mondta Varga Mihály pénzügyminiszter a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában szerda reggel.

A telefoninterjúban Varga Mihály kiemelte: a gazdaságvédelem költségvetése a 2021-es, amely a járványügyi készültség fenntartása mellett biztosítja a gyermeket nevelő családok támogatását, a nyugdíjasok védelmét, a biztonság megőrzését.

Nagy bizonytalanságot jelent a járványügyi helyzet változása – mondta, hozzátéve: ebben a helyzetben

olyan dokumentumot tudtak tervezni, amelyben szinte minden terület több forrásból gazdálkodhat, mint idén.

Közölte, hogy az egészségbiztosítási és járványügyi alap tartalmazza azokat a tételeket, amelyek részben a járványügyi készültség fenntartásához szükségesek, másrészt, az alapból az egészségügyi ellátórendszerben elő lehet készíteni és el lehet indítani olyan változásokat, amelyek az egészségügyet hatékonyabbá tudják tenni.

A 2021-es büdzsé másik fő pillére a 2550 milliárd forintos gazdaságvédelmi alap, amely a munkahelyek védelméhez és újrateremtéséhez gyűjti össze a forrásokat. Ez fedezetet nyújt a beruházások támogatására, közútfejlesztésre, karbantartásra vagy az innovációs támogatásokra.

Tartalmazza még a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat kiadásait, munkaügyi-foglalkoztatási programokra – közölte.

Varga Mihály elmondta, hogy

igyekeztek minél nagyobb tartalékkal megtervezni a 2021-es költségvetést.

Abban 270 milliárd forint a központi tartalék. Ezen belül a rendkívüli kormányzati intézkedésekre 120 milliárd forint jut, a gazdaságvédelmi programok központi tartaléka szintén 120 milliárd forint, a járvány elleni védekezés központi tartaléka további 30 milliárd forint – sorolta.

A két fő alap felhasználása rugalmas,

a járvány miatti váratlan helyzetben biztonsággal rendelkezésre áll a megfelelő fedezet a helyzet kezelésére

- húzta alá Varga Mihály.

A kockázatok hosszú és rövid távú csökkentéséhez a fegyelmezettséget fenn kell tartani, ami az elmúlt években jellemezte a magyar államháztartás gazdálkodását – fogalmazott a pénzügyminiszter. 2021-re 4,8 százalékos gazdasági növekedéssel számolnak, az államadósság pedig a GDP 69,3 százalékára csökken.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában