2023.06.05. 12:23
Lantos Csaba: az ellátásbiztonság növelése és a megfizethető energia a kormány egyik legfontosabb célkitűzése
Az ellátásbiztonság növelése és a megfizethető árú energia biztosítása a kormány egyik legfontosabb célkitűzése a fenntarthatósági szempontok figyelembevétele mellett – mondta Lantos Csaba energiaügyi miniszter az első Budapest Geothermal Energy Summit konferencián hétfőn Budapesten.
Lantos Csaba energiaügyi miniszter előadást tart az MVM-csoport energetikai konferenciáján a Groupama Arénában 2023. február 16-án
Forrás: MTI
Fotó: Mónus Márton
A miniszer prezentációjában kiemelte, hogy a háború előtt az európai ipar az olcsó orosz energiaforrásokra épült, de ennek a korszaknak vége szakadt.
Sok nyugati ország egy másikra cserélte a függőséget
– jelezte. Példaként hozta fel, hogy márciusban az Egyesült Államok Európa legnagyobb nyersolaj exportőre is volt az LNG szállítások mellett.
Az európai országok energiaimport-függősége eltérő. Magyarország a 71 százalékos uniós átlag felett áll, energiaszükségleteinek 76 százalékát importálja. A behozatal csökkentéséhez új stratégiára van szükség, a hazai források növelése biztosíthatja az ország energiaszuverenitását.
Hangsúlyozta: a lakossági és ipari fogyasztók villamosenergia-igényének jelentős növekedése várható 2030-ig. A nagy ipari fogyasztók megjelenése, valamint az időjárásfüggő energiahordozók rendszerbe illesztése további beruházásokat igényel a villamosenergia-hálózatban.
Az uniós helyreállítási és ellenállóképességi eszköz (RRF) forrásainak nagy részét energetikai beruházásokra fordítja a kormány és az energiaátállás finanszírozására a korábbi költségvetési ciklus ötszörösét biztosítják - mondta a miniszter.
Kitért arra, hogy a megújuló energiahordozók kapacitásának növekedése Magyarországon meghaladta az uniós átlagot.
Jelenleg a teljes naperőművi és háztartási napelemes kapacitás 4750 megawatt. A kormány korábban azt a célt tűzte ki, hogy 2030-ra a beépített kapacitás 6300 megawattra nő, de a jelenlegi ütemben ez a 10 000 megawattot is meghaladhatja, ezzel az energiamixben a megújulók részesedése 27-29 százalékra emelkedhet – jelezte Lantos Csaba.
Májusban előfordult, hogy a rendszer többletet termelt, vagyis Magyarország, amely éves szinten villamosenergia-szükségletének 25-30 százalékát importálja, nettó áramexportőr volt.
A tárcavezető elmondta, hogy az ország energiaszuverenitásának erősítéséhez a hazai szénhidrogén-készletek feltárása is szükséges. Az olajszükségletek 20 százalékát belföldi források fedezik, míg a Nyékpuszta térségében feltárt gázmező termelésbe állításával a hazai gázkitermelés évi 1,5 milliárd köbméterről 2 milliárd köbméterre emelkedhet.
A MEKH adata szerint 2021-ben a teljes hazai gázfogyasztás 11 milliárd köbméter volt.
A geotermikus energiára kitérve elmondta, hogy Magyarország nagyon jó adottságokkal rendelkezik és jelentős növekedési lehetőségei vannak a távhőellátásban, illetve közvetlen villamosenergia-termelésben egyaránt.
Biró Marcell, a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságának (SZTFH) elnöke kiemelte:
a geotermikus energia közvetlen hőhasznosítását tekintve Magyarország Európa első öt állama között található.
Elmondta, hogy az elmúlt évtizedben nem történt áttörés a geotermikus energia hasznosítása területén: egy sikeres koncessziós beruházás valósult meg, de a kisebb geotermikus beruházásokból is csak évi 4-5 indult el. Ennek megváltoztatására a kormány a befektetési-szabályozási keretrendszer átalakításáról döntött tavasszal.
A március 1-jével életbe lépő egykapus rendszer hatékony és gyors ügyintézést biztosít a beruházások gyorsabb és szakmailag megalapozott előkészítése érdekében
– mondta.
Az eltelt időszakban a geotermiában érdekelt cégek és vállalkozások 70 kutatási engedélyezési kérelmet adtak be, így hamarosan számos sikeres beruházás indulhat el.
A hatóság becslése szerint a geotermikus energia széleskörű felhasználásával éves szinten akár 1,5 milliárd köbméter földgáz is kiváltható 2030-ig.