2019.05.12. 20:30
Figyelem: aranysakálok terjesztik a kullancsot
A téli álmukból felébredt kullancsok most nagy számban jelentek meg.
Fennakadtak a kullancsok a gyűjtőleplen
Fotó: Nagy József
A téli álmukból felébredt kullancsok a viszonylag enyhe hónapok után nagy számban jelentek meg az erdőkben, a réteken, a kertekben, a parkokban, de még a városi óvodák, iskolák udvarán is. A hegyekben újabban a hazánkban nem őshonos, a déli országokból áttelepült aranysakálok is terjesztik az emberre és az állatokra egyaránt veszélyes vérszívókat.
Az ezzel foglalkozó fővárosi sajtótájékoztatón dr. Kapiller Zoltán István állatorvos elmondta, drasztikusan elszaporodtak az aranysakálok. Ezek a délszláv háború után hazánkban is megtelepült ragadozók a déli megyéket követően az északi hegyekben, a Bükkben és a Mátrában is otthon érzik magukat. Így a természetjárók, a turisták számára is indokolt az óvatosság, ami nem csupán a vérszívó egyedek számának növekedésével jelent arányosan nagyobb veszélyt.
Kullancsvadászat
A füves területeken különösen gyakori kullancscsípések ellen leginkább a téli hónapokban indítható oltássorozat nyújthat védelmet, csípések esetén pedig a jól bevált hazai találmány, a kullancscsipesz az egyedüli segítség. Így nem kell feltétlenül azonnal orvoshoz szaladni, elég, ha a kiszedett vérszívót visszük laborba, hogy meggyőződhessünk róla, nem hordozza–e a Lyme-kór vírusát.
A Margit-szigeten tartott tájékoztató végén az állatorvos kullancsgyűjtő lepellel indult el, és mintegy harminc méteren három vérszívó akadt fenn a vásznán.