2020.01.28. 11:30
Életeket lehet menteni az évenkénti szűrővizsgálattal
A férfiak ritkábban mennek orvoshoz, pedig a daganatos megbetegedések őket is érintik.
Férfiak esetében is fontos a szűrővizsgálat
Forrás: ÉM-archívum
Fotó: Bujdos Tibor
A szűrővizsgálatok fontosságáról beszélt dr. Horváth Ildikó egészségügyért felelős államtitkár Miskolcon a megyei kórházban a közelmúltban átadott fejlesztés kapcsán.
– Magyarországon a jövőt úgy képzeljük el, hogy egyre több az egészséges ember. Ennek komoly pillérei vannak. Az egyik az egészség megőrzése, a másik a gyorsabb gyógyítás. Hazánkban az onkológiai ellátás jól ismert szervezettségéről – emelte ki az államtitkár, majd hozzátette: – Rendkívül fontos, hogy korszerű eszközök álljanak az intézmények és a betegek rendelkezésre, és hogy az egészségügy olyan tempóban fejlődjék, hogy valóban mindig a lehető legkorszerűbb ellátást tudjuk nyújtani a betegek számára. A daganatos megbetegedések nagyon gyakoriak a régiónkban.
Igen a szűrővizsgálatokra
– A kormány abban elkötelezett, hogy a betegségeknek a visszaszorítása érdekében mindent megtesz. Ez pedig a megelőzéssel kezdődik. Azzal, hogy tudatos döntés legyen az, hogy vagy egészséges életmódot választ valaki, vagy nem. Hogy dohányzik valaki, vagy éppen nem – folytatta gondolatait az egészségügyért felelős szakember.
Hangsúlyozta továbbá: a tudatosságot mutatja az is, amikor egy szűrővizsgálatra igen mond valaki, és elmegy az emlőszűrésre vagy méhnyakszűrésre. Férfiak esetében pedig idesorolható például a vastagbélszűrés, hiszen a tapasztalatok alapján a vastagbélrák esetén a korai felismerés után egyébként jók a gyógyulási esélyek.
Az államtitkár beszélt még arról is, mennyire fontos, hogy nemcsak saját magunkról van szó, hanem adott esetben a hozzátartózónk egészsége a tét. Felhívta a figyelmet, hogy az egyéni érdekeken túlmutat a társadalmi érdek: mindenkit arra kell biztatni, hogy ossza meg azon tapasztalatait, hogy adott esetben az ő nyugalmát hogyan szolgálta a szűrővizsgálat.
Családtagjaink egészsége a tét
Statisztikai adatok szerint a férfiaknál a leggyakoribb daganatos megbetegedés a tüdőrák, második helyen áll a vastag- és végbélrák, ezután következik a prosztata-, hasnyálmirigy- és májrák, majd a gyomordaganat jön. A bőrdaganat is jellemző, azonban jól kezelhető, ha időben kiszűrik az elváltozást. Ezért fontos évenként a bőrgyógyászati szűrővizsgálat is.
Megalakult a Férfiak Klubja
A II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtár Kaffka Margit fiókkönyvtárában hétfő délután alakult meg ünnepélyesen a Férfiak Klubja. Az ötletgazda és házigazda Borkuti László könyvtáros, a Magyar Rákellenes Liga aktivistája, miskolci önkormányzati képviselő. Az alakuló ülésen részt vett és lebilincselő előadást tartott Nagy Bendegúz kerekesszékes világutazó, aki nemrég tért haza nyolcadik afrikai útjáról.