2020.01.12. 09:00
Túlsúly és a rossz fekhely
Egészséges életmóddal előzhetjük meg leginkább a kutyák ízületi problémáit is.
Dr. Puskás Gábor
Forrás: ÉM
A hideg időjárás nem csak az emberek, de kedvenceink esetében is kihozhatja az eddig észrevétlen ízületi bántalmakat. Dr. Puskás Gábor, praxisvezető állatorvos szakértőnkkel beszélgettünk róla, hogyan előzhető meg a nagyobb baj.
– A kutyák egy negyedénél életük során előfordul ízületi probléma, illetve bizonyos fajtáknál örökletesen megjelenhet, mint a német juhász és a rottweiler. Éppen ezért ezek a fajták csak akkor tenyészthetők, ha a kan és a szuka is mentes ettől – mondta a szakember. – Fiatal korban fejlődési rendellenességek válthatnak ki ízületi problémákat, például a könyök-, vagy csípőízület diszfázia és a combcsont elhalása, amit műtéti beavatkozással lehet csak korrigálni. Idősebb korban pedig a kopások jellemzőek és a porcok sérülése okozza az ízületi gyulladást. Ennek súlyos formája a reuma.
Mozgás és meleg
Ahogy a legtöbb betegség esetében, úgy az ízületnél is megkönnyíti a kezelést, ha még korai stádiumban észrevesszük, hogy a kutyánknak fájdalmai vannak.
– Az ízületesség legjellemzőbb tünete, ha az állat sántít, megfontoltabban mozog és nehezen lépcsőzik. Terápia nélkül fokozatosan erősödhetnek a tünetek és hosszadalmasan fennállhatnak. Súlyos állapotot jelez, ha a kutyus már abszolút nem hajlandó mozgásra és napközben többször nyüszít. A diagnózis felállításához röntgenezés szükséges. Ha csípődiszfáziáról van szó, akkor tipikus, hogy nagyon nehezen emeli fel a hátsó felét az állat, ami bár bejáratódhat, de ettől még nem gyógyul meg. Az időskori bántalmak egyik legjellemzőbb kiváltó oka pedig, hogyha elhízott az eb és az ízületei nem bírják a többletsúlyt. A tünetek nem erőltetett mozgással, illetve helyes étrenddel megelőzhetők, vagy enyhíthetők. A kényelmes, puha fekhely szintén fontos és ha már kialakult a probléma, akkor nem szabad mínuszokban kint hagyni kedvencünket – hangsúlyozta az állatorvos.
Hosszan gyógyul
A megsérült porcok, szegényes vérellátásuk miatt csak hosszú idő alatt regenerálódnak.
– A terápia első és legáltalánosabb része a nem szteroid gyulladáscsökkentők alkalmazása, ami fájdalomcsillapító hatású, de pusztán tüneti kezelés. Ez látványosan javítja az állat magába fordultságát, de az ízület állapotán nem képes változtatni. A kiváltó ok gyógyítására az emberekéhez hasonló alapanyagból készült tablettát, vagy folyadékot adunk. Például zöld kagyló kivonatot, ami beolajozza a porcokat, valamint pótolja a belső folyadékot. Ezek a gyógyhatású készítmények már két hét alatt csökkentik a mozgáskorlátozottságot és újra kedvessé, barátságossá válik négylábú barátunk. A szereket hosszú távon, napi rendszerességgel kell szedni, hatásuk fél-egy éves kúra után áll csak be. Mára Magyarországon is elérhető az őssejt-terápia, amit bizonyos ízületi betegségeknél alkalmaznak állatoknál is, illetve a gyógytorna is jót szokott tenni – sorolta Dr. Puskás Gábor.