2020.02.02. 08:00
Friss zöldet az asztalra még ilyenkor is? Persze!
Kell a zöldség a téli étrendünkbe, ezt pedig megtermelhetjük magunknak.
Csíráztatás, házilag
Forrás: Shutterstock/Illusztráció
Ezekben az időkben nem sok „igazi” friss zöldséget fogyaszthatunk. Az üzletekben ugyan van primőr, de a paradicsom igencsak halovány, a paprika, uborka íztelen, még akkor is, ha a világ másik végéről érkezett. Nem is beszélve arról, hogy véletlenül sem lesz bio, és nem is mi termeltük magunknak. Mi akkor a teendő? Hát csíráztassunk és hajtassunk otthon!
Így csináljuk
A csíráztatás három fontos feltétele a víz, a megfelelő hőmérséklet és a napfény, amelyet bármilyen lakásban meg tudunk teremteni, így a csíráztatás egy olyan növénynevelés, amelyhez kert sem szükséges, mindenki számára nyitott a lehetőség az előállításra. Ha csíráztatótálat használunk, akkor az legyen lyukacsos, és egy rétegben legyenek benne a magok. Gyakorlatilag bármilyen műanyag edényt használhatunk, ha lyukacsos az alja, van, aki egyszerűen szűrőben végzi a csíráztatást.
Jó megoldás lehet a befőttesüveg necchálóval lezárva, ilyenkor fontos, hogy csak annyi magot rakjunk az üvegbe, hogy maradjon hely a növekedő csíráknak. Természetesen szájjal lefelé, kicsit megdöntve kell az üveget állítani. A csírák öblítéséhez sűrű szövésű szűrőt vagy hálót használhatunk. A magokat be lehet szerezni bioboltban, de akár nagyobb áruházak polcain is megtalálhatók. A legnépszerűbbek a bab, borsó, brokkoli, búza, lucerna, retek, szójabab, vöröshagyma, vöröshere, mungóbab. A mag nem lehet csávázott, csak csíráztatási célra árusított.
Ivóvíz-tisztaságú hideg vizet használjunk, amelybe be kell áztatni a magokat. Később nem kell, hogy vízben álljon, de folyamatosan nedves kell hogy legyen, így ha közvetlen napfényre teszszük a csíráztatóedényünket, akkor vigyázzunk, hogy ki ne száradjon. Az áztatási idő függ a vízhőmérséklettől és a magtól (például a mustár, a rukkola és a zsázsa nyálkaanyagot eresztő magjait nem érdemes túl hosszan áztatni, egyszeri öblítés és csírázásig a permetezéses nedvesítés javasolt).
A csírázó magokat naponta 1-2 alkalommal érdemes átöblíteni tiszta, hideg vízzel, eltávolítandók a levált héjrészek és a ki nem csírázott magok. A csírázási idő változó, hozzávetőleg két nap és két hét között változik. A csírákat frissen fogyasszuk, pár napig megőrzik a frissességüket hűtőben tárolva.
Zöldhagymát föld nélkül
De a szoba melegében friss zöldhagymát is termeszthetünk akár. Nem kell hozzá semmi különleges felszerelés, nem kíván különösebb előkészítést, csak pár fej hagymára van szükségünk, amit hajtatunk.
Még speciális tálca se kell hozzá, elég egy kisebb tepsi, amibe szorosan egymás mellé berakjuk a hagymafejeket. Aláöntünk egy pohár vizet, és meleg, világos helyre tesszük, az ablakpárkányra. Tehetjük egyenként tojástartó tálcára is, melyet benedvesítünk, és minden egyes rekeszbe egyegy hagymafejet állítunk. A lényeg, hogy kapjon vizet, fényt, és melegebb helyen legyen, mint a tárolóban volt.
A hagyma ki fog hajtani, szép zöld szárakat fog nevelni, amiket aztán levágunk, megmosunk, felszeletelünk és jóízűen elfogyasztunk.