2020.05.15. 20:00
Próbára tesz a bezártság
Megugrott a lelkisegély-szolgálatok telefonhívásainak száma a járvány kezdete óta.
Forrás: Shutterstock/illusztráció
A járvány miatt igencsak hosszúra nyúlt a bezártság, a családtagok sokkal több időt töltenek egymással ezekben a hetekben, mint egyébként. Ez nemcsak azt jelenti, hogy több értékes idejük van egymásra, hanem azt is, hogy sokkal nagyobb a konfliktushelyzetek kialakulásának veszélye. Aki pedig egyedül él, az a rokonok, barátok, ismerősök hiányától szenved.
Márciustól országszerte megugrottak a lelkisegély-szolgálatok telefonhívásai. Nincs ez másként megyénkben sem. Molnár Erzsébettől, a Miskolci Lelkisegély Telefonszolgálat Alapítvány szakmai vezetőjétől megtudtuk, korábban is sok hívásuk volt, napi 25-30, de most az emberek valós, érdemi problémákkal keresik a szolgálat munkatársait. Korábban több volt a provokatív, zaklató vagy hecchívás, de az is előfordult, hogy a hívó fél bele sem szólt a telefonba. Ezek most szinte teljesen megszűntek.
Félelem, agresszió
– A járvány kezdetekor az embereken a félelem, a szorongás, a bizonytalanság érzése uralkodott el. Legalábbis a hívások feléből ez derült ki. A korlátozások idején viszont már a feszültség, az ingerültség lépett előtérbe. A bezártságban ugyanis az embereknek nem volt kivel beszélgetniük, nem kaptak pluszimpulzusokat a mindennapokban, ezáltal megnőtt az agresszivitás, sőt a családon belüli erőszak és a párkapcsolati problémák is. Ez elsősorban nem tettlegességet jelent, de például a verbális erőszak ugyanolyan fájdalmas lehet, mint a fizikai. A helyzetet csak nehezítette, hogy fontos ünnepek és hosszú hétvégék is a bezártság napjaira estek. A húsvét, az anyák napja például, ami egyébként épp arról szól, hogy a családtagok találkoznak egymással, együtt ünnepelnek. Az embereknek ehelyett elszigetelten kellett tölteniük ezeket a napokat, amihez nincsenek hozzászokva, és nehezen fogadták el az új helyzetet. Az egészségügyi dolgozók is a félelmükről számoltak be, hiszen akik a fertőzött betegekkel foglalkoztak, nem mehettek haza, nehogy megbetegítsék a családtagjaikat – sorolta Molnár Erzsébet.
Jelezte: mindezeken túl bizony voltak olyan telefonálók is, akik lelkileg labilisabbak. Ők nehezebben tudnak megküzdeni az új helyzetek elviselésével. Szoronganak, félnek, begubóznak, bezárkóznak a maguk beszűkült tudatába, és azt gondolják, hogy nincs miért küzdeniük, nincs értelme az életüknek. Ilyen esetekben akár már krízis jellegű, öngyilkosságot megelőző beszélgetésekre is szükség volt.
Önkénteseket várnak
Molnár Erzsébet felhívta a figyelmet, a lelkisegély-szolgálat elsődleges feladata a kríziskezelés, az öngyilkosság megelőzése, de bármilyen mentális segítő beszélgetést vállalnak a szolgálat önkéntesei. Önkéntes bárki lehet, aki 23 és 65 év közötti, elvégez egy 120 órás képzést, majd kitölt egy tesztet. A szolgálat várja a jelentkezőket az [email protected] címen. Aki pedig lelki segítségre szorul, hívja a 116-123-as ingyenes számot!
(A borítóképen: A segélyszolgálat munkájának köszönhetően volt kivel megbeszélni a lelki problémákat / illusztráció)