2020.09.25. 19:30
A jövő pékjeivel a volt iskolában
Galamb Alex megmutatta tanítványainak, hol tanulta ki egykor a mesterséget.
Fotó: Kozma István
A nehéz sorból indult, állami gondozásban felnőtt Galamb Alex élete egyik céljának tűzte ki, hogy – ahogy és amennyit csak tud – segít hasonló gyökerekkel rendelkező sorstársainak.
Galamb Alex tudja, milyen az a szegénység. A számozott utcákban nőtt fel. A népes család megfordult Diósgyőrben és Perecesen is. Sok olyan időszak volt ebben az életszakaszában, amikor nélkülözött, éhezett. Édesanyjának varrónő volt a szakmája, de látássérült lett, így nem jutott munkához. Édesapja 2005-ben meghalt, akkor omlott össze a világuk. Alexnek öt testvére van, a család ott maradt egyedül. Tizenhat évesen döbbent rá, hogy jobb életet szeretne. A sorsfordító esztendő a 2014-es volt, akkor került állami gondozásba. Írni sem tudott, és olvasni sem rendesen.
Igazi példakép lett
A Gyermekvárosban aztán a nevelők és a tanárok segítségével lassan pótolta a hiányzó tudást. Ezután fogadta meg, hogy addig nem nyugszik, amíg ki nem tanulja a pékszakmát. Felvették a Debreczeni Márton-szakközépiskolába. 2017-ben részt vehetett a pékszakma kiváló tanulója versenyen Nagykőrösön. Az országos versenyen negyedik lett, és megkapta az emelt szintű bizonyítványát. A viadal szóbeli részében ő nyújtotta a legjobb teljesítményt. Nem csoda, ha egykori iskolája azóta is büszke a rendkívül szorgalmával is példamutató növendékére.
Galamb Alex pályaorientációs napot tart
Alex néhány hónappal ezelőtt indította el Sütni jó! programját, amellyel a hátrányos helyzetből induló gyereknek szeretné megmutatni a sütemény- és kenyérsütés szépségeit. A kis csapat rendszeresen összegyűlik Alex hernádnémeti házában, ahol – támogatók segítségével – egy kis pékműhelyt alakítottak ki.
Megkereste egykori iskoláját, mert szerette volna megmutatni védenceinek, hol nevelkedett. A kérés meghallgatásra talált, és a kis csapat, csillogó szemű gyerek hétfőn a Debreczeni Márton-szakközépiskolába látogathatott el, és ott maguk is odaállhattak a gyúródeszkához és valóságosan is kipróbálhatták, milyen a péktanműhely világa.
(A borítóképen: Alex megmutatta a gyerekeknek, hogy készül a kenyér)