2020.09.10. 12:30
Demencia központ nyílt Miskolcon
Magyarországon is egyedülálló, hiánypótló szociális intézmény nyitotta meg kapuit a Papszer utcán.
Fotó: Kozma István
A Demenciával Otthon Medico-Szociális Központ ünnepélyes megnyitóját egy rövid ismertető, érzékenyítő előadással kombinálták, melyen arra világítottak rá, hogy a demencia nem magánügy. A család, a közösség, a társadalom ügye.
Demenciaközpont nyílik Miskolcon
Csöbör Katalin országgyűlési képviselő az eseményen elmondta, hogy mindannyiunk kötelessége, hogy gondoskodjunk szeretteinkről, segítséget nyújtsunk azoknak, akik már nem képesek önálló életre. A szellemi leépülés egy különösen nehéz probléma: a szakértői becslések szerint ma hazánkban 150–250 ezer közé tehető azon emberek száma, akik kognitív zavarral vagy demenciával küzdenek. Ez a küzdelem pedig sok esetben hosszú viaskodást jelent, hiszen az említett betegséget gyógyítani nem lehet, csak enyhíteni a tüneteit – tette hozzá. Majd köszönetet mondott mindazoknak, akik felvállalják, hogy törődnek a gondozottakkal és gondozóikkal.
Jobbá tenni, ha lehet
Az ötlet dr. Kázár Ágnes miskolci háziorvos és munkatársainak együtt gondolkodása, összefogása eredményeként valósult meg. A doktornő maga is érintett nemcsak orvosként, de családtagja révén is. A központ, amelyet a demenciával élők és gondozóik, családtagjaik mindennapjainak segítése céljából hoztak létre, több funkciót is ellát. Van egy közösségi tér, amely napközben nyújt hasznos elfoglaltságot szakképzett munkatársakkal. Ápolási-gondozási tanácsadások, oktatások szervezésére is van lehetőség, akár a szociális szakma képviselőinek, de laikusoknak is. Továbbá van egy kreatív szoba, ahol az idősek még aktív korukból idézhetnek föl emlékeket, történeteket. Érzelmi jóllétet teremthetnek maguknak, amelyben biztonságban érzik magukat, nem szorongnak – mondta a központ vezetője.
A központban a demencia szűrését és a diagnózis felállítását is elvégzik.
(A borítóképen: Dr. Kázár Ágnes beszél a rendezvényen)