Kiskert

2020.10.25. 17:30

A jövő nyári kerti virágaink sorsa a tét

Talán az utolsó napokban járunk, amikor még ültethetőek az őszi virághagymák.

Horváth Imre

Forrás: Shutterstock

A több, mint egy hétig tartó esőzés és hűvös idő, az éjszakai fagypont körüli hőmérséklet alapján már arra lehetett számítani, hogy véglegesen itt a rossz idő, és ha nem végeztük el a fagyok beállta előtt szükséges őszi munkákat, akkor arra már nem is igen lesz lehetőség, vagy legalább is nem optimális körülmények között.

Még a fagy előtt

Ilyen a virághagymák kezelése is. Azonban most néhány napra, legalább napközben visszaköszönt a vénasszonyok nyara, így itt a lehetőség, hogy – ha még nem tettük meg – a felszedjük azokat a virághagymákat, amelyek nem bírják a telet, illetve, hogy elültessük azokat, amelyeknek ősszel kell a földbe kerülniük.

Bármilyen minőségi virághagymát is vásároltunk, ha nem jókor, nem megfelelően előkészített talajba és nem kellő igényességgel ültettük el őket, bizony elmarad a kívánt eredmény. Azért érdemes megvárni a hűvösebb időt, mert akkor már csökken a földben tanyázó kártevők aktivitása, így kevesebb kárt okozhatnak az elültetett hagymákban. A jellemzően fagyos talajállapotot pedig azért kell megelőznie az ültetésnek, hogy megfelelően tudjon gyökeresedni a virághagyma. A gyökeresedést segíti, ha ültetéskor porhanyós, és megfelelő tápanyagtartalmú a talaj.

A tápanyagok túladagolása éppúgy ártalmas a növényeknek, mint a tápanyag-hiány, így ezzel is vigyázzunk! A csomagoláson található instrukciók szerint, szélességében és mélységében megfelelő méretű ültetőgödröt készítsünk, amelyben gondosan el tudjuk helyezni a virághagymát. Könnyen megállapítható a kezünkben lévő virághagymáról, hogy merre fog gyökeret ereszteni és merre a szárat fejleszteni, tehát ennek megfelelően kell elültetni.

Ezt követően már nincs dolgunk a kertben elültetett virághagymákkal, a tavaszi napsugarak hatására megered az elültetett hagymánk, és már a nyár elején gyönyörködhetünk a színes virágokban. Az őszi virághagymák virágzásának alapvető feltétele a téli hideg- vagy fagyhatás, ezért aki az ültetésről ősszel lemarad, tavasszal már ezeket a virágokat nem tudja elültetni, hiszen novemberben a szaküzletek polcairól is eltűnnek az őszi virághagymák. Az ősszel ültetendő virághagymák közül leggyakoribbak krókusz, a nárcisz, a jácint és a kerti tulipán. Ez a felsorolás megegyezik kora tavaszi nyílásuk idősorrendjével is.

Felszedni is kell

Fontos azonban azt is megemlíteni, hogy az ősszel ültetendő virághagymák között van néhány faj, ami a telet csak takarással tudja átvészelni a szabadban akár a kertben, akár virágládában vannak. A tavaszi ültetésűek között pedig akad olyan is, amit fel kell szednünk ősszel a virágzás után, annak érdekében, hogy nem télálló lévén, fedett helyen várja ki a tavaszi ültetés időpontját.

A tavaszi virághagymákat akkor is felszedhetjük ősszel, ha télálló, de más helyen szeretnénk gyönyörködni bennük a következő évben. A felszedésnek, ugyanúgy, mint az ültetésnek, megvan a megfelelő technikája, amit mindenképpen be kell tartani a hagymák megfelelő termőképességének megtartása érdekében.

Ehhez a művelethez válasszunk egy meleg csapadékmentes őszi napot, ássuk ki a hagymákat, tisztítsuk meg a földtől és tegyük meleg, száraz, jól szellőző helyre száradni néhány napig. Ha felszedés előtt még nem száradt vissza a levélzet, akkor azt mindenképpen csak a teljes száradás után távolítsuk el! Nagyon fontos a virághagymák gondos átválogatása és a penészedés, rothadás legkisebb jelét is mutató virághagymák eltávolítása.

Mielőtt ládába tennénk őket, tisztítsuk meg a hagymákat a száraz buroklevelektől és az esetleg rajtuk maradt földtől, vizsgáljuk át még egyszer, hogy biztosan csak egészséges virághagymákat tegyünk el télire. A hagymáink tárolására legmegfelelőbb egy farekesz, amibe tehetünk egy réteg homokot, fűrészport vagy tőzeget, erre tegyük a hagymákat úgy, hogy ne érintkezzenek egymással.

Így tároljuk

A rekeszt tegyük jól szellőző, sötét helyre, ahol nagyjából tíz fok körüli a hőmérséklet – például a pincébe. Tavasszal is érdemes átvizsgálni az elültetni kívánt hagymákat és csak a megfelelő minőségű és állapotú hagymákat ültessük el. Ha a megfelelő gondossággal teleltetjük és ültetjük virághagymáinkat, biztosak lehetünk a színpompás virágzásban.

(A borítóképen: Idén kell jól csinálnunk, hogy jövőre szép, egészséges virágok nyíljanak a kertünkben)

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában