2021.01.30. 16:00
Kedves fehérborok készültek Bükkalján
A csapadékból egyelőre elég lenne, folyik a metszés a bükkaljai szőlőkben.
Fotó: Tóth Balázs
Nemrégiben megáldották a bükkaljai borokat, a borászok pedig remélik, hogy az idei év jó termést hoz majd, s persze azt is, hogy a járvány elmúltával keresni fogják a nedűket.
– Tavaly az első három-négy hónap csapadék nélkül telt, április után, majd Medárdkor érkezett az eső, a nyár csapadékban gazdag volt. A szőlő ezt jól tolerálta, az eső nem nyújtotta el az érési időszakot, normál időben érett be a gyümölcs, megfelelő savval. Aki nem terhelte túl az ültetvényt, magas cukorral takarította be a termést. A szőlészek nem látták kárát a tavalyi évnek, hogy a borászok mit tudnak kihozni előle, a jövő mondja meg – tekintett vissza 2020-ra Dósa Sándor, a Bükki Borvidék Hegyközségi Tanácsának elnöke.
Jó évjárat
A borokról persze már lehet sejteni, milyenek lesznek. A termés mennyisége egy átlagos évnek meglelő volt a borvidéken. Aki a nagy esők beköszönte előtt, október vége előtt betakarította a szőlőt, jó évjáratra számíthat. A fehérborok Dósa Sándor szerint már elkészültek, kedves arcot mutatnak, szép illatuk van és megfelelő savakat tartalmaznak, az alkoholfok kicsit magasabb is talán, mint lennie kellene. A vörösborok ígéretesek, még nem készültek el, hordóban vannak, de azok is átlagon felüli minőséget produkálnak ebben az évben.
Az elnök elmondta, a borvidék szőlőiben megkezdődött a metszés, úgy néz ki, szép, egészséges vesszők vannak, várják a jó termést, kicsit jobbat, mint a tavalyi volt. A tavalyi átlagos volt, bíznak abban, hogy idén is meglesz, ami tavaly volt. Amíg fagy volt, könnyebben lehetett mozogni az ültetvényekben, de még kézi munkákat végeznek, a gépi művelés nem indult meg. A csapadékból egyelőre elég volna, de ez a metszést nem befolyásolja.
Dósa Sándortól megtudtuk, a gazdák igyekeznek pályázni, korszerűsíteni az ültetvényeket. Fajtaváltás tavaly is volt, és idén is lesz, de sajnos viszonylag kicsi rá az igény. A borvidék szőlőterülete csökkenőfélben van. Egyéni tervekben, pályázatokban részt vesznek, az utóbbi 3-4 évben egyre intenzívebben. Remélik, megjön a termesztői kedv, hogy egyre nagyobb arányban telepítsenek szőlőt.
A gazdák igyekeznek pályázni, korszerűsíteni az ültetvényeket
Dósa Sándor
Az elnök elmondta, a borvidéken három nagyobb borászat van, mindhárom pályázott a tárolókapacitása, illetve a feldolgozókapacitása bővítésére, információi szerint nyertek is. A kis borászatokra a pandémia sajnos nincs jó hatással. A kézműves borászatok a gasztropiacra szállítottak, ami teljesen leállt. A fejlesztések nem időszerűek náluk, sajnos a túlélésért harcolnak. A kormány biztosított némi segítséget nekik, éltek vele, várják, hogy vége legyen ennek az időszaknak és lehessen borokat kóstolni. A rendezvények elmaradtak, nem lehet borturisztikai eseményeket sem tartani, amik jelentősen befolyásolják a fogyást és a borvidék ismertségét is. Várják, hogy vége legyen ennek az időszaknak.
(A borítóképen: Dósa Sándor reméli, növekedni fog a termesztői kedv)