2021.02.06. 12:30
Figyelemfelhívó lehet az otthoni baleset
Ahogy korosodunk, egyre bizonytalanabb tereppé válik saját otthonunk.
Fotó: Shutterstock
Ha idősebb szülővel, rokonnal lakunk együtt, de akkor is, ha ők külön élik mindennapjaikat, érdemes odafigyelni a házban kialakított praktikus és biztonságos megoldásokra, hogy csökkentsük a balesetek, azaz az esések lehetőségét, a csonttörések kockázatát, amelyek legtöbbször mozgásszervi vagy látásproblémák miatt történnek, de demencia, illetve egyéb mentális panasz is oka lehet egy enyhébb vagy komolyabb kimenetelű balesetnek.
Érdemes úgy bejárni a lakást, hogy közben az idős szerettünk helyébe képzeljük magunkat. Így ellenőrizhetjük a szőnyegek, padló, fürdőszobai kilépők biztonságos tapadását, lépcső esetén a korlátok stabilitását, illetve azt, hogy a fürdőkádba, a zuhany alól mennyire könnyen tud be- és kijutni az érintett.
Béla elmondása alapján megtudtuk, hogy édesanyjának voltak egyensúlyi problémái a kor előrehaladtával. Többször elesett és szerzett sérüléseket.
– Később már szellemileg sem volt friss, elfelejtett apróságokat, vagy épp komolyabb veszélynek tette ki magát. Egyik alkalommal nem zárta el a csapot, így a délutáni pihenő alatt nagyobb mennyiségű víz öntötte el a lakást. Ezután úgy kellett döntenünk, hogy időseket ellátó szociális intézményben helyezzük el a saját biztonságának érdekében – fogalmazott Béla.
A leggyakoribb az esésekből bekövetkező csonttörés, rándulás, felületes sebek – Breitenbach Géza
Csonttörés, rándulás
Dr. Breitenbach Géza, háziorvos megerősítette, hogy a koncentráció hiánya, a fizikai teljesítőképesség csökkenése növeli az otthoni balesetek számát az idősek körében.
– A leggyakoribb az esésekből bekövetkező csonttörés, rándulás, felületes sebek, vagy súlyosabb esetben a koponyasérülés. Nem ritka, hogy valaki leforrázza magát vagy nem megfelelő gyógyszert vesz be, esetleg többet a kelleténél. Ismétlődő balesetek esetén fel kell hívni a hozzátartozók figyelmét az állapotváltozásra, hiszen ezek megelőzésében nagy szerepet játszik, hogy mennyi figyelmet tudnak szentelni az idősebb szülőkre, rokonra – tette hozzá a háziorvos.
(A borítóképen: Előzzük meg a csúszást, esést!)