2021.04.02. 20:00
Kecskegidából három plusz egy
Nem mindennapi esemény, hogy a kecskemama negyedik gidája csak másnap jön a világra.
20210330 Miskolc fotó: Kozma István KI Észak-Magyarország Egyszerre négy kecskegida született egy anyukától a Baráthegyi majorságban.
Fotó: Kozma István
Különleges dolog történt az elmúlt héten a Baráthegyi Majorságban. A fekete színű kecskemama szerdán három kiskecskét hozott a világra. Ebben még nincs is semmi különleges, de másnap nagy meglepetésre még egy kicsi született, így már négy gidával büszkélkedhetett az anyakecske.
Jakubinyi László, a farmot működtető Szimbiózis Alapítvány elnöke lapunknak elmondta, még az állatorvos is kiment megnézni a megkésett jövevényt, hiszen ilyesmi elméletben ugyan előfordulhat, de a gyakorlatban szinte soha. A kisgidák ugyanis szokás szerint negyedóránként jönnek a világra.
Jó tejből jó sajt
A farmon a kecske egyébként haszonállat, mivel kiváló minőségű sajtot készítenek a kecsketejből a fogyatékos és megváltozott munkaképességű emberek.
Négy gidája született a Baráthegyi Majorság egyik kecskéjének
– A jó minőségű kecskesajthoz nem elég a jó technológia vagy a tiszta sajtüzem, emellett rendkívül fontos a minőségi alapanyag. A tej minőségét pedig nagyban befolyásolja, hogy hol legel az állat és hogy milyen tisztán tartják. A köztudatban az él, hogy a kecske a szegény ember tehene, és hogy a kecsketej büdös, azonban a kecsketejünknek nincs kecskeszaga. Ezt sokan mások is mondják. Ahol nem megfelelő a tartási körülmény, ott valóban jellegzetes szaga lesz a tejnek, de nálunk a fejés csempézett fejőházban történik, a kecskék tőgyét alaposan lemossuk előtte, automata fejőgépet használunk, tehát a tej nem is találkozik a levegővel, egyből megy a sajtüzembe. Ez a sajt minőségét nagyban befolyásolja. Tavaly az Országos Sajtmustrán egy arany- és egy bronzérmet nyertünk úgy, hogy a zsűri nem tudta, hogy éppen kinek a sajtját kóstolja, vizsgálgatja. De ami még ennél is fontosabb, hogy fogyatékos és megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatásával tudunk értékteremtő munkát végezni. A sajtjainkat több csatornán is értékesítjük, sőt a versenyen elért eredmény után nívós étterembe is szállítunk – mondta Jakubinyi László.
Hozzátette: a majorságban jelenleg 50 anyakecske és egy bak él.
(A borítóképen: Az új kiskecskék a Baráthegyi Majorságban)