2022.11.22. 19:00
Látvány, ötlet, álom
A mondás szerint a téma az utcán hever, csak le kell(ene) másolni.
A dél-afrikai Nobel-díjasok a fokvárosi kikötő egyik sétányán
Fotó: KT
A híres Camps Bay, Fokváros egyik legszebb homokos, pálmafás partja. A kikötő számtalan látnivalót nyújt a vizitelőknek, akik a hatvanötmilliós ország mintegy négyezer magyarjának nyomait keresik. A Nobel-díjasok terét egyszerűen kötelező felkeresni és aki eljut oda, nyomban ötletelni kezd.
Négyen egymás mellett
A Dél-afrikai Köztársaságnak négy Nobel-békedíjasa van: Albert Luthuli apartheid ellenes aktivista, Desmond Tutu egyházi vezető, Frederik Willem de Klerk államelnök és Nelson Mandela köztársasági elnök. Valamennyien szobrot – így halhatatlanságot – kaptak a móló egyik sétányán, ahol naponta ezrek, vagy akár tízezrek sétálnak el mellettük, fotózzák őket és tisztelegnek a munkásságuk előtt. Mi, magyarok jól tudjuk, hogy Mandela a faji elkülönítés elleni harc jegyében huszonhét évet börtönben töltött, majd 1990-ben de Klerk elnök utasítására szabadon bocsátották, és egy többéves nemzeti kiegyezési folyamat végén 1994-ben elnökké választották és visszavonulása után a 2010-es labdarúgó világbajnokságon még megjelent a nyilvánosság előtt.
– Emlékműve zarándokhely – mondta Fábián Gabriella, aki csaknem három évtizede él a hazánktól tizenháromszor nagyobb országban. – Sok honfitársunknak mutattam már meg ezt a helyet, akárcsak Robben-szigetét, ahol Mandela raboskodott.
Fokváros tízezer kilométerre fekszik hazánktól, az „agytekervények” azon a mesés helyen is dolgoztak. Milyen felemelő és szép lenne, ha valamikor az eddigi tizenhárom magyar Nobel-díjas szobra egymás mellett díszelegne mondjuk a fővárosi Duna-korzón – mert az teljesen biztos, hogy évente milliók keresnék fel azt a parkot, amelynek ötlete egyelőre még a tervező asztalon sincs.