2023.02.08. 13:28
Bármikor lehet gyermeket menteni
Tizenegy új nevelőszülőt köszöntöttek szerdán a Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgálatnál Miskolcon. A résztvevőknek az ehhez szükséges sikeres tanfolyam elvégzéséről szóló tanúsítványt Barátné Balogh Ildikó a Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgálat területi igazgatója adta át. Aki kiemelte, az itt lévők a legszebb hivatást választották, hiszen lehetőséget biztosítanak a fiataloknak egy rendezett és nyugodt jövőre.
Barátné Balogh Ildikó, Feketéné Kovács Evelyn dr. Szalai Beáta és Szuhogyi Kata
Fotó: Bujdos Tibor
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében lezárult egy tanfolyam, amelynek résztvevői elvégezték a nevelőszülői képzést és most tanúsítványt vehettek át annak sikeres teljesítéséről. A gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló törvény alapján a 12 év alatti gyermekeket, amennyiben kiemelik őket vérszerinti családjukból lehetőség szerint nevelőszülői családban kell elhelyezni. Ezért is van szükség minél több olyan emberre, aki vállalja ezt a szép hivatást-mondta Kohut Tamás Yoram, a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Nevelőszülői Hálózat szakmai vezetője. Majd elmondta, jelenleg Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében 407 családjából kiemelt gyermekről gondoskodik a Szent Ágota, ők 141 nevelőszülőnél élnek.
Egymáshoz közel
A szolgáltató célja az, hogy számukra megfelelő környezetet találjon, ahol szeretet és biztonság veszi őket körül. A kihelyezés nem könnyű ma Magyarországon, hiszen előfordul, hogy 6-7 gyerek kerül egyszerre ki egy családból és őket nehéz egy nevelőszülő családhoz helyeznie. Célunk az, hogy a testvéreket lehetőség szerint, ha nem is egy családban, de legalább egy településen, egymáshoz közel tartsuk - tette hozzá Kohut Tamás Yoram. A szakmai vezető hozzátette, a képzés elvégzése után minden nevelőszülő háztartásonként működési engedélyt kap, ezután fogadhatnak majd otthonukba gyermekeket. Innentől jogosultak, hogy szakellátásban lévő gyerekeket neveljenek. Ők azok, akik megfelelő emócióval és megfelelő szaktudással tudják a gyermeknek biztosítani azt a jövőképet, hogy majd később ne kerüljenek a társadalom perifériájára.
Jó családi mintát szeretnének nyújtani
Kohut Tamás Yoram kiemelte, olyan jó embereket keresnek nevelőszülőnek, akik szeretetet és biztonságot tudnak nyújtani azoknak a gyerekeknek, akiket valamilyen okból kiemeltek a vérszerinti családjukból. Ezek a gyerekek valódi traumát élnek át és számukra az a fontos, hogy lássanak egy jó családi mintát, valamint szeretetet és biztonságot kapjanak. Nagyon fontos azt tudatosítani, hogy ezek a gyerekek nem ugyanazokat a válaszreakciókat adják a különböző helyzetekre, mint vérszerinti családjukban felnövő társaik, hiszen ők traumát éltek át – hangsúlyozta a szakmai vezető. Példaként említette, hogy valakinek teljesen idegen és szokatlan, hogy akkor vacsorázhat, amikor akar vagy önállóan benyúlhat a hűtőbe és onnan bármit kivehet. A nevelőszülők tehát csak átmeneti segítséget nyújtanak, amíg a gyermek sorsa nem rendeződik véglegesen.
Dr. Szalai Beáta az Ágota Alapítvány képzője megerősítette, céljuk az, hogy minden gyermeknek nevelőszülői családot találjanak, akkor is ha már 16 éves, ezért van szükség minél több nevelőszülőre. A helyszínen Feketéné Kovács Evelin elmondta, hogy férjével együtt 2 saját gyermeket nevelnek Ózdon egy családi házban, de régóta nagycsaládban gondolkodnak. Ők még két gyerkőcöt fogadnának családjukba, hogy a gyermekeknek egy jó családi mintát tudjanak nyújtani. Férje, Fekete István hozzátette, két 6 évnél fiatalabb gyermeket szeretnének, hiszen már nem csak ők, hanem gyermekeik is várják a testvéreket. A kocsivizsgálóként dolgozó apa bizakodó, hogy megfelelnek majd a feladatnak és így tudnak a legtöbbet segíteni. De a nagyszülőkre is számíthatnak mindenben.
Valódi hivatás
Nevelőszülőnek lenni ma már valódi hivatás: 2014-től a nevelőszülői jogviszony foglalkoztatási jogviszonnyá alakult át. A nevelőszülőt a nála elhelyezett gyermekek után nevelési díj, valamint a család havi költségeinek fedezésére, a gyermekek szükségleteire ellátmány illeti meg. A jogviszony megváltozása lehetővé tette a társadalombiztosítási ellátást, amit figyelembe veszik a nyugdíj számításánál. A nevelőszülő a nála elhelyezett 2 év alatti gyermek után igénybe veheti a GYED-et is.
A jelentkezés és kiválasztás lépései a következők: nevelőszülőnek olyan 24 életévet betöltött magyar állampolgárok jelentkezhetnek, akik megfelelnek a jogszabályi feltételeknek, de a legfontosabb, hogy ezen a pályán olyan emberekre van szükség, akik képesek az otthonukat és a szívüket is kitárni, azok előtt a gyerekek előtt, akik valamilyen ok miatt nem nevelkedhetnek a saját családjukban.