Őszi probléma

2024.10.08. 13:20

Hajhullás megállítására íme hat módszer

Őri Katalin természetgyógyász-trichológus, hajgyógyász segítségével összegyűjtöttük, milyen tényezők okozzák a hajproblémákat. Fontos az is, otthoni körülmények között hogyan orvosolható a haj gyengülése, ritkulása és a hajhullás ellen.

Boon.hu

A fodrász is tud segíteni Fotó: Sipeki Péter

Az időszakos hajhullás egy átmeneti jelenség, melynek során a haj növekedési fázisában hirtelen változás következik be és a szokásosnál több hajszál kerül átmenetileg telogén, azaz pihenő életszakaszba, amikor elválik a tápláló hajhagymától és 2-3 hónap alatt fokozatosan kihullik. Ennek sok oka lehet, lássunk néhányat, ami sajnos ezekben a hónapokban nagyon is aktuális.

Hajhullás módszer étrend-kiegészítő
Hajhullás ellen több lehetőséget is ajánl a hajgyógyász 
Fotó: Ujvári Sándor

Ezek lehetnek az időszakos hajhullás okai

  • Elindult az iskolai tanítási év, az újbóli versenyhelyzet a munkahelyen, ezzel együtt a stresszes időszak is megkezdődött. Ez már önmagában elég a fokozott hajhulláshoz, de ugyanilyen általános tünet, hogy az ősz beköszöntével a gyümölcsök, zöldségek bevitele visszaszorul, sőt lecsökken a vízfogyasztásunk is. A vese nagyon fontos szerv a hajunk szempontjából. Ha nem kap megfelelő mennyiségű folyadékot, pár hét után a hajunk is jelzi ezt: szárazabbá, törékenyebbé, esetleg fénytelenné válik.

 

  • A nyári intenzív meleg a hajunkat, fejbőrünket sem kímélte. Ha felborult a fejbőr lipid egyensúlya, a faggyúmirigy túlzó termelődésbe léphet, amely ugyancsak hajproblémákhoz vezethet.

 

  • A Covid óta jelentősen romlott a lelki állapotunk, felerősödtek a fejbőrproblémák. Az idegrendszer és az immunrendszer gyengült, kevesebb az önmagunkra fordított idő. A mentális stressz felerősödésével a hajállomány is legyengülhet és erőteljesebb hajhulláshoz vezethet. Töltsünk több időt a szabadban, fordítsunk több időt a szervezet számára a megfelelő pihenésre, regenerálódásra!

 

Így gyógyítsuk magunkat:

 

  • A sejtműködés építése érdekében ameddig csak lehet, együnk sötét színű gyümölcsöket, mint a szőlő, szilva, áfonya. Az őszi-téli időszakban minimum heti egy alkalommal fogyasszunk céklát, január-februárban pedig következhet a fekete retek időszaka. Emellett szőlőmag olajjal és olivaolajjal ízesítsük a salátáinkat.

 

  • Óriási a hajápolási cikkek kínálata, nehéz kiválasztani milyen hatóanyag tartalmú készítményt vásároljunk hajproblémánkra. Érdemes odafigyelni, hogy legalább 3-4 féle növényi kivonatot és gyógynövény olajat is tartalmazzon.

 

  • Olyan termékeket érdemes keresni, ahol a sampon és kondicionáló mellett étrend-kiegészítő és haj aktivátor is elérhető, mert fontos, hogy kívülről és belülről is támogassuk hajunk egészségét. Ez utóbbi olyan szérumot tartalmaz, amely a fejbőrön keresztül bemasszírozva közvetlenül a hajhagymákra hat, gátolva a hajhullást. A szezonális hajhullás általában 6 hét alatt jelentősen csökkenthető.

 

  • Fontos a haj belső táplálása. A hajvitaminoknál keressük a jó biohasznosulású növényi forrásból származó összetevőket. A patikában kapható étrend-kiegészítőknél érdemes megnézni, hogy milyen hatóanyagokat tartalmaznak. Például kenderkefüvet, cinket, biotint.

 

  • Érdemes hajgyógyászt felkeresni, aki a hajszál és a fejbőr vizsgálatával kielégítő tanácsot adhat, segítséget nyújthat a kialakult probléma megoldásában.  Némely esetben egyéb szakorvosi vizsgálat is szükségessé válhat.

 

  • A hajhullás tehát a saját érdekünkben történő figyelmeztetésként is felfogható, mivel előre jelzi a szervezetben kialakult energia egyensúly zavarát – tudta meg a boon.hu.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában