2013.05.10. 12:48
EBRD: erőteljesen romlanak Közép- és Kelet-Európa növekedési kilátásai
Kertész Róbert, az MTI tudósítója jelenti: London, 2013. május 10., péntek (MTI) - A térség nagy gazdaságainak gyenge teljesítménye miatt erőteljesen romlottak a tágabb értelemben vett Közép- és Kelet-Európa idei növekedési kilátásai, annak ellenére is, hogy az euróövezeti adósságválság átszűrődő hatásai most már enyhülnek - közölte pénteken Londonban ismertetett idei második regionális előrejelzésében az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD).
Kertész Róbert, az MTI tudósítója jelenti:
London, 2013. május 10., péntek (MTI) - A térség nagy gazdaságainak gyenge teljesítménye miatt erőteljesen romlottak a tágabb értelemben vett Közép- és Kelet-Európa idei növekedési kilátásai, annak ellenére is, hogy az euróövezeti adósságválság átszűrődő hatásai most már enyhülnek - közölte pénteken Londonban ismertetett idei második regionális előrejelzésében az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD).
Az EBRD emiatt meredeken rontotta a működési területének egészére - és ezen belül a magyar gazdaságra - adott idei GDP-előrejelzéseit, és sürgős szerkezeti reformokra szólította fel a térség országait.
A közép- és kelet-európai gazdaságok, valamint az egykori szovjet térség átalakulásának finanszírozására 1991-ben létrehozott londoni pénzintézet, amely Isztambulban rendezett éves közgyűlésének első napjára időzítve adta ki új prognózisát, közölte: becslése szerint a régió gazdaságainak átlagos növekedési üteme - a déli és a keleti mediterrán térséggel együtt számolva - 2013-ban 2,2 százalék lesz a tavaly mért 2,6 százalékos GDP-növekedés után.
Az idei évre szóló új EBRD-prognózis sokkal borúlátóbb az előző, januárban összeállított térségi becslésnél, abban ugyanis még 3,1 százalékos átlagos növekedési jóslat szerepelt a régió egészére.
Az EBRD a szűkebb közép-európai és balti országcsoportra ennél is jóval gyengébb, átlagosan mindössze 0,8 százalékos gazdasági növekedést vár 2013-ban. E térségen belül a bank Magyarországon, Szlovéniában és Horvátországban az idei év egészére recesszióval számol.
A magyar gazdaságban a pénteken Londonban ismertetett új EBRD-előrejelzés 0,8 százalékos visszaesést valószínűsít 2013-ra a januári prognózisban szereplő 0,1 százalékos GDP-mínusz helyett.
A magyar gazdaság idei kilátásairól szóló pénteki EBRD-prognózis a legborúlátóbbak között van londoni City elemzői közösségében. A nagy londoni befektetési és elemzőházak véleménye megoszlik abban a kérdésben, hogy az idén lesz-e növekedés Magyarországon, ám a recessziót váró citybeli elemzők sem várnak az EBRD új előrejelzésében szereplőhöz hasonló mértékű visszaesést.
A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokkal foglalkozó közgazdászai a minap közölték, hogy az eddigi prognózisukban szereplő 0,2 százalékról 0,6 százalékra rontották az euróövezeti gazdaság idei egész évi átlagos visszaesésére vonatkozó becslésüket.
Ennek nyomán a ház elemzői a magyar gazdaságban az eddig általuk várt 0,5 százalékos GDP-mínusz helyett most már 0,7 százalékos visszaeséssel számolnak 2013 egészében.
A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni globális piacelemző részlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) felzárkózó gazdaságokkal foglalkozó közgazdászai ugyanakkor a magyar gazdaságra adott előrejelzésüket nemrégiben javították. Minap ismertetett, felülvizsgált prognózisukban közölték: az általuk eddig várt 0,3 százalékos idei egész évi GDP-visszaesés helyett most már 0,4 százalékos növekedéssel számolnak 2013-ban Magyarországon.
A ház szakértői szerint a felülvizsgálatot a magyar háztartások fogyasztási kilátásainak javulása, a gépjárműexport várható felfutása és "kisebb mértékben" a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által meghirdetett növekedésösztönző intézkedéscsomag indokolja.
A pénteki EBRD-prognózis Magyarországgal foglalkozó részében a bank elemzői azonban "valószínűtlennek" nevezték, hogy az MNB-program megfordítaná a magyar gazdaságban érvényesülő negatív beruházási folyamatokat, hacsak nem javul az üzleti bizalom és a beruházási környezet.
Az ipari termelés a két nagy autógyártó üzem kapacitásbővítése ellenére is csökkent valamelyest a tavalyi év egészében, és 2013 első negyedében is visszaesett éves összevetésben számolva - hangsúlyozza az EBRD-jelentés.
Az EBRD kiemelte emellett, hogy Magyarországon továbbra is csökken a hazai kereslet, és az állóeszköz-beruházások rátája 14 éve nem tapasztalt mélységbe süllyedt.
A bank szerint ha Magyarország az idén nem kerül ki az EU túlzottdeficit-eljárásának hatálya alól, az jelentősen korlátozná a kormány kiadási politikájának mozgásterét a 2014-es választások előtt.
Az EBRD 2014-re 0,9 százalékos növekedést jósol a magyar gazdaságban.
A működési térség egészére adott igen borúlátó prognózist a bank elsősorban azzal indokolta, hogy a térség legnagyobb gazdaságai a vártnál sokkal gyengébben teljesítenek. Az előrejelzés szerint Oroszország "a gyengeség új forrása" a régióban. Jóllehet az orosz gazdaság lendületének apadása az utóbbi időkig átmeneti jelenségnek tűnhetett, a legújabb adatok azonban arra vallanak, hogy valójában folyamatszerű lassulásról van szó, amely 2011 vége óta tart, és ez most már kezdi éreztetni hatását az orosz gazdaságtól függő térségi országokban is - áll az EBRD pénteki elemzésében.
A bank az orosz gazdaságban az idén mindössze 1,8 százalékos GDP-növekedést vár a tavalyi 3,4 százalékos bővülés után. Ez is meredeken rontott prognózis: az EBRD az előző, januári előrejelzésben még 3,5 százalékos orosz gazdasági növekedést valószínűsített 2013 egészére.
Az EBRD szerint ugyanakkor továbbra is az euróövezeti válság esetleges súlyosbodása jelenti a legnagyobb lefelé ható kockázatot az átalakuló közép- és kelet-európai térség növekedési kilátásaira. A legutóbbi ciprusi fejlemények is felhívták a figyelmet arra, hogy amíg az euróövezeti döntéshozók nem jutnak egyezségre a valutaunió lényegi reformjáról - beleértve a bankunió létrehozását -, addig folyamatosan fennmarad az euróválság súlyosabbra fordulásának kockázata - áll az EBRD pénteki elemzésében.
- MTI -