Anyagi nehézségek

2020.05.16. 14:00

Fogynak a tartalékaink

A veszélyhelyzet alatt az emberek a tartalékaikból élnek. Már akinek van ilyen.

Hegyi Erika

Forrás: Shutterstock/illusztráció

Az emberek elkezdték felélni korábbi tartalékaikat, a koronavírus-járvány miatt ugyanis sok családban csökkent a bevétel. Ezt az MNB adatai is alátámasztják: februárban az emberek 183 milliárd forintnyi állampapírt vásároltak, a válság kitörése után azonban márciusban a háztartások 41 milliárd forinttal csökkentették kötvényportfóliójukat. A koronavírus-járvány nyomában járó gazdasági válság átírta a kormány államadósság-menedzsmentjével kapcsolatos terveit is.

Beteg lett

A tartalékok felélése mögött különböző emberi sorsok húzódnak. A Miskolcon élő Kerekes Tímea az Észak-Magyarországnak elmondta, neki a járvány előtt sem volt jelentős tartaléka, hiszen közalkalmazottként dolgozott. A fizetése elment a megélhetésére és a két gyermeke felnevelésére. Most, hogy a gyerekek már felnőttek, kicsit több marad a béréből, de a járvány előtt beteg lett, táppénzre kényszerült, két hónapja már, hogy 70-80 ezer forinttal kevesebbet kap, mint amikor dolgozott. Mára elfogyott az a kevés tartaléka is, hiszen a rezsit ki kell fizetnie és az alapvető élelmiszereket is meg kell vásárolnia. Tímea azért reménykedik. Nemsokára visszamehet dolgozni, és akkor újra tud félretenni valamennyit. Mint fogalmaz, fontosnak tartja, hogy legyen tartaléka, mert bármikor előállhat a mostanihoz hasonló helyzet.

Kovács Anita fiatal, kisebb cégnél dolgozott a veszélyhelyzet kihirdetése előtt.

– Egy darabig ugyanúgy folyt a munka, mint azelőtt, de április közepén közölték velem, hogy a cégnek muszáj „megszabadulnia” néhány kollégától, mert nem tudják fizetni a béreket. Elsősorban azoknak mondtak fel, akiknek még nincs családjuk, hiszen nekik könnyebb átvészelniük a nehéz időszakot. Nem estem kétségbe, hiszen jól kerestem, 3-4 hónapra való tartalékot össze tudtam gyűjteni. Nem kötöttem le a pénzt, nem is fektettem be, mert úgy gondoltam, hogy vész esetén így a legkönnyebb hozzájutni. Most munkát keresek, és remélem, hogy egy-két hónapon belül találok is – tette hozzá reménykedve Anita. Megjegyezte: nagy baj esetén szerencsére a szülei segítségére is tud támaszkodni, de ezt szeretné elkerülni, mert az önálló élet alapja az anyagi függetlenség.

Tímeánál és Anitánál sokkal szerencsésebb Bíró László. Mint mondta, ő egy állami hivatalban dolgozik, szellemi munkát végez. A veszélyhelyzet kihirdetése után aki csak tud, otthonról dolgozik. A többiek felváltva tartanak ügyeletet a hivatalban, így csökkentik minimálisra a fertőzésveszélyt.

– Mivel dolgozom, a fizetésemet nem csökkentették, annak ellenére sem, hogy kevesebb óraszámban végzem most a munkámat. Így szerencsére nem kellett a tartalékokhoz nyúlni. Soha nem szabad 2-3 hónapra elegendő pénz nélkül maradni! – figyelmeztetett László.

(A borítóképen: Aki tehette, otthoni munkavégzéssel látta el munkáját eddig is)

Kapcsolódó cikkek:

  • Mikor lehet újra gyors gazdasági növekedésre számítani?
  • Hírlevél feliratkozás
    Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

    Rovatunkból ajánljuk

    További hírek a témában