Tudta?

2023.08.23. 11:30

Gigaerőmű épülhet fel Tiszaújvárosban

Az esztendőkkel ezelőtt leállított olaj-földgáz tüzelésű erőmű telephelyén építik fel az új komplexumot.

Szaniszló Bálint

Egykor amerikai kézben volt a Tizsa II. Erőmű

Fotó: Vajda János

Az MVM Csoport márciusban indított nyílt, feltételes közbeszerzési eljárásokat kombinált ciklusú gázturbinás erőművi blokkok megépítésére, melyek sikeres lezárultával a Tiszai Erőmű tiszaújvárosi és a Mátrai Erőmű visontai telephelyein összesen 1600 megawattnyi korszerű energiatermelő kapacitást építenek ki. A közbeszerzések immár jelentősen előre haladtak, a felhívásokat élénk érdeklődés kísérte, végül hat-hat pályázó részvételi dokumentációját fogadták el, velük kezdődik meg az ajánlati szakasz – írja közleményében az Energiaügyi Minisztérium.

Gyorsan megépíthetők 

A kombinált ciklusú gázturbinás (úgynevezett CCGT) erőművek viszonylag gyorsan megépíthetők, hatásfokuk kiemelkedően magas, fajlagos szén-dioxid kibocsátásuk alacsony, teljesítményük a pillanatnyi fogyasztáshoz igazodva szabályozható. 

Az időjárásfüggő megújuló energiaforrások széles körű hasznosításához megfelelő mennyiségű kiegyenlítő kapacitás is szükséges - a tervezett blokkok több ezer megawatt napelemes termelés rendszerbe kapcsolását alapozzák meg, illetve bizonyos arányban alkalmasak lesznek hidrogén tüzelésére is.  

Barnamezős beruházás 

A tervek szerint az MVM Tiszai Erőmű tiszaújvárosi bázisán két, egyenként maximum 500 megawatt teljesítményű, az MVM Mátra Energia Zrt. Mátrai Erőmű visontai telephelyén pedig egy legfeljebb 650 megawatt teljesítményű blokk épül.  

A szándékok szerint a fejlesztésekben a környezetvédelmi előírásoknak teljeskörűen eleget téve, ésszerűen hasznosulhatnak a már meglévő infrastruktúrák. Így például a tiszaújvárosi építkezés barnamezős beruházásban, egy működésből korábban kivont, olaj-földgáz tüzelésű erőmű telephelyén valósul meg. 

A leállított erőmű területe Tiszaújvárosban

A kivitelezés a közbeszerzési eljárások sikeres és eredményes lezárása után kezdődhet meg, a munkálatok időigénye várhatóan 3-3,5 év. A két új tiszaújvárosi blokk évente átlagosan 5200, míg a mátrai 3800 gigawattóra villamos energiát termelhet majd.

Élénk a nemzetközi érdeklődés 

Mint a Boon.hu megtudta, a közbeszerzéseket árlehajtó hatású verseny ígéretét hordozó, élénk nemzetközi érdeklődés fogadta. A felhívások anyagait projektenként több mint harminc érdeklődő töltötte le. A hiánypótlási felhívásokra érkezett válaszok feldolgozását követően a visontai és a tiszaújvárosi helyszín esetében egyaránt hat-hat jelentkező jutott tovább a most megkezdődő ajánlati szakaszba. A nyugat-európai bázisú világvállalatok mellett egyiptomi, görög, kínai, valamint török cégeket is magukba foglaló konzorciumok tételes listáját az MVM Csoport teszi közzé.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában