2020.02.17. 11:30
Sok-sok éve keresik őket hiába
Terjedelmes a megyénkben ismeretlen helyen lévő, eltűnt személyek listája.
Az eltűnés miatt körözés alatt álló személyek országos listáján a hétvégén 2386-an szerepeltek. Megyénket 253-an reprezentálják, ami a teljes lista több mint tíz százaléka.
Évek, évtizedek óta
A megyei rendőr-főkapitányság bűnügyi osztálya három embert keres, méghozzá három nagyon régen eltűnt emberről van szó. Ember Jánost rögtön húsz éve. Az 1950-es, tiszabezdédi születésű férfi személyleírásánál amellett, hogy megjegyzik, hiányoznak az első fogai, hosszan sorolják a tetoválásait. A miskolci Sztupovszki Ferencet 11 éve keresik, a hármas női tagja Kiss Attila Istvánné, akinek 1998. 12. 25-én veszett nyoma.
Az Edelényi Rendőrkapitányság listáján öten szerepelnek. A 17 éves Takács Márkot tavaly november óta keresik, viszont 2012 márciusában veszett nyoma Szabó Győző Zoltánnak, ugyanígy Póhl Barnabásnak is. Fidrus Csabát 2006 nyara óta nem találják, Flaskó László pedig 2013 májusában távozott ismeretlen helyre.
Az Encsi Rendőrkapitányság listáján 27-en szerepelnek, a nagy részük otthonról vagy intézetből elszökött, eltűnt fiatal. A legfiatalabb közöttük egy januárban a 14.-et betöltő és egy még öt hónapig 13 éves fiú: Lukács Alex és Zámbó András. De itt is szerepel három idősebb eltűnt, így az 1938-as születésű Szabó József, aki 2016 márciusában tűnt el; az 1941-es születésű, egyébként cukorbeteg és égési hegekkel rendelkező Barna Andrást 2015 májusa óta nem találják, míg az 1957-es születésű Barna János 2018 júniusában került az eltűnt emberek listájára.
A Kazincbarcikai Rendőrkapitányság listáján 19-en szerepelnek. Köztük öt testvér: a Rézműves gyerekek legidősebbje 14 sincs, míg a legfiatalabb ikerpár tagjai 9 évesek. Rajtuk kívül tinédzsereket keres a kapitányság, illetve három, régebb óta eltűnt idős ember van a listán. Az 1937-es születésű Metzinger Péternét lassan 11 éve nem találják, az 1941-es születésű Kovács Miklósnénak 17 éve veszett nyoma, míg az 1942-es Kaló Józsefné 2001 márciusában távozott ismeretlen helyre.
A Mezőkövesdi Rendőrkapitányság listája csupán három nevet tartalmaz. Simon Ibolya 22 évesen tűnt el, még 1997 júliusában. Tíz éve került a listára Antónió József, aki 1960-es születésű, és tavaly április óta nem találják a 44 éves Kalivoda Attilát.
Az Ózdi Rendőrkapitányság 15 embert keres, köztük a három Váradi testvért, melynek legfiatalabb tagja négyéves. Az 1930-as születésű Rozslosnik Ferenc László húsz éve tűnt el, az 1938-as Magyar László 19 éve, az 1950-es Kis Béla Barnabás 18 éve, a ’74-es Váradi Béla és a ’86-os Antal Gábor 16 éve szerepel a listán.
A Sátoraljaújhelyi Rendőrkapitányság hat embert keres, egy novemberben eltűnt fiatal mellett öt idős ember van a listájukon. Jóni Emil 16, Berta Zoltán 22, Kiss László 17, Pál Ferencné 13, míg Lovas Sándor 10 éve távozott ismeretlen helyre. A Szerencsi Rendőrkapitányság hét embert keres, öt tinédzser mellett, a 2017-ben eltűnt negyvenéves Hegyes Bélát és a hét éve a listára került 1939-es születésű Kozma Jánost.
A Tiszaújvárosi Rendőrkapitányság kilenc embert köröztet eltűnés miatt.
A legrégebben eltűnt
A végére hagytuk a Miskolci Rendőrkapitányságot, amely maga 159 eltűnt személyt köröztet, többet, mint a többi kapitányság összesen. A nagyobbrészt fiatalok között ott van Leveleki Gézáné, akiről tavaly írtunk, családja is segítséget kért az idős asszony eltűnése kapcsán. 2019 júliusában ment el Szentpéteri kapui otthonából, és azóta sem találják. A miskolci listán van a legrégebben eltűnt személy is a megyénkben: ő Vöröss Gyula, akit 1996 májusa óta tartanak nyilván eltűntként.
A gyerekek, fiatalkorúak és az idősek
Az eltűnt személyek listára kerülését a rendőrség rendeli el. A lista folyamatosan változik, ugyanis gyakori, hogy valakinek bejelentik az eltűnését, rákerül a listára, majd néhány nap, hét múlva előkerül, és már le is veszik róla.
A gyerekek és fiatalkorúak leggyakrabban elszöknek otthonról vagy a nevelőszülőktől, otthonokból. Ők különösen veszélyeztetettek, mert életkorukból adódóan könnyen válhatnak bűncselekmény áldozataivá – vagy éppen elkövetőivé. Szökésük, eltűnésük hátterében gyakran áll családi balhé, szerelem, drog. Arányosan mégis ennek a korosztálynak az eltűntjei kerülnek elő épen a leggyakrabban.
Az idősek eltűnésének hátterében leggyakrabban az áll, hogy már nehezen tájékozódnak, mozognak, balesetet szenvednek, áldozattá válnak. Minél hosszabb ideig nem kerül elő egy idős, annál kisebb az esélye, hogy életben van.
(Az eltűntek: Berta Zoltán, Simon Ibolya, Vöröss Gyula, Tanta Károlyné láthatóak a borítóképen)