Helyi közélet

2008.11.12. 07:56

Bánkút: Műhó nélkül van-e remény?

<p>Bánkút - Ha Amerikában történt volna, már rég katasztrófasújtotta területté nyilvánították volna – jegyezte meg dr. Varga József, a Bánkúti síklub elnöke, amikor arra kértük, beszéljen a sípályán uralkodó állapotokról.</p>

A tornádószerű vihar október utolsó napján söpört végig a síparadicsomon kettétört fákat hagyva maga mögött.

– Szombaton mértük fel: azon túl, amit a biztosító fedez, 10 és félmillió forint körüli a kárunk, már ami szemrevételezéssel megállapítható. Az összes felvonó tönkrement. A C felvonó volt biztosítva, az 25 millióba került, reméljük, annak megkapjuk az árát – sorolta Varga József. – A faeltávolítás is fontos. Amint megázik, derékig érő vájatok keletkeznek, s ha befagy, nem lehet vele mit csinálni. Folyamatosan dolgozunk, mindenki hitelbe, sem pénzünk nincs, sem anyagunk, se semmi.

Világítás sincs

A síklub most abban reménykedik, hátha valaki segít. Levelet írnak Káli Sándor polgármesternek, Ódor Ferencnek, a megyei közgyűlés elnökének, Gyenesei István miniszternek. Már hallották, pénzben nem nagyon bízhatnak. De ha kétkezi segítség lenne...

– Nincs világításunk, a betongyárnál eltörtek a vezetékek. Mindenféle támogatás érdekelne minket. Tárgyi, természetbeli. De nem akarunk kéregetni sem. A honlapunkon közzétettük, tízalkalmas síbérletet árulunk 40 ezerért, ebből tíz alkalommal sielhetne később a vásárló. Ha már százan vennének... Eddig azonban egyetlen előjegyzés sem érkezett – mondta még Varga József.

Kemény tél várható?
Megkérdeztük, ha most helyre tudnák hozni a felvonókat, volna-e esély, hogy hosszútávon működni tudjanak.
– Amiatt, hogy 5 milliós önrészt kellett fizetnünk a síklub felújításához, s amiatt, hogy az elmúlt két évben nem esett hó, kerültek padlóra, ezért nincs most pénzük a károk helyreállítására – mondta a síklub elnöke. Varga József szerint az idei szezonra kemény telet prognosztizálnak. Ha nem tudnak kinyitni, vége a klubnak. Ha igen, 40-50 havas nap – főleg, ha a karácsony környéke is benne van – behozza a ráköltött pénzt.

 

Műhógondok

Megjegyeztük, sokak véleménye, hogy nem érdemes befektetni a síklubba, a globális felmelegedés miatt ugyanis egyre kevesebb esik, nem lesz kihasználható a felújított síparadicsom. Főleg, ha nincs hóágyú.

Varga József szerint ez nemcsak Bánkútra, hanem az összes magyar sípályára jellemző, sőt, még sok 1500 méter felett fekvő külföldire is. Ha van hó, akkor nagyon jól megy, ha nincs, akkor minden síklub kínlódik.
– A műhókészítés dolgát megnehezíti, hogy a Bükk karszthegység, így nem áll meg a víz a tetején. Így legalább tízmillió forint kellene a víztározóra (vagy felhozni a Hámori tóból a vizet, ami 100 milliós tétel), a műhókészítés áramszámlájáról nem is beszélve – mondta a síklub elnöke.

Hószegény időszak következik
Kőrösi Imre, Digitroll kft. ügyvezetőjeként a mátraszentistváni síparkot építtette ki néhány éve.
– Magántőkéből és bankhitelből hoztuk létre. Mielőtt befektettünk volna, tanulmányt készíttettünk az Országos Meteorológai Szolgálattal, miszerint 30 éven belül milyen tendenciák várhatók a hőmérsékletváltozás terén a Mátrában. Szerintük – és ez a Bükkre is vonatkozik – csapadékszegény időszakok következnek. Erre nem lehet üzletileg síparadicsomot tervezni, ezért döntöttünk a hóágyúk beszerzése mellett – mondta.
Így elérhették, hogy míg Bánkút, Kékestető alig tíz napot tudott tavaly üzemelni, ők 86-ot.
– Ha rossz évvel kalkulálunk, a tíz hóágyú működtetése éjszakánként 161 ezer forintba, éves szinten 12 millióba kerül. Erre még rájön a többi költség: így a sípályát összesen 20 millió forint körüli összegből üzemeltetjük.
Körösi Imre elmondta, mivel a banki részletet is fizetni kell, így évi 80-90 napi működésből, szezononként 18-20 ezer sízővel tudják fizetni a költségeiket.
– Az önkormányzattól maximális támogatást kapunk és kaptunk. Ők is jól jártak, megugrott az idegenforgalom Egerben, a Mátrában, ők is bevételhez jutottak.


Jegyzet:
Bánkúti dilemma
Nem gondoltam volna, hogy ennyire ambivalens érzéseket kelt (egyáltalán: ennyi érzést kelt) a megkérdezettekben Bánkút ügye. Nagyjából a fele azt mondta, költeni kell rá, míg a másik felük szerint egy fillért sem szabad rááldozni. Hajdu Mariann jegyzete.

Kapcsolódó cikkek:

Bükki balesetveszély – meddig még?
Több olvasónkkal együtt kérdeztük: meddig lesz még balesetveszélyes Bánkút környéke a vihar okozta szörnyű pusztítás egyik következményeként?

Kérték, ne menjenek Bánkútra. Mennek.
Hiába a figyelmeztetés, a kérés. Sokan mennek fel a Bükkbe, a katasztrófasújtotta területre. Óriásiak a károk. A kár összegét most 150 millió forintra becsülik.

Kidőlt fák torlaszolták el az utat – vihar Bánkúton
Vihart tombolt Bánkút közelében. A Miskolci Tűzoltóságra négy órakor érkezett jelzés róla.

„Fülsiketítő robajjal dőltek, törtek a fák”
Több hónapot vesz majd igénybe a terület teljes megtisztítása. Vihar után a Bükkben 2008.11.01. Vihar után a Bükkben 2008.10.31.  Pusztító  vihar a Bükkben 2008.10.31. Vihar pusztított Bánkúton 2008.10.31.   Video  

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában