Helyi közélet

2010.07.15. 09:05

A vidék a minőséggel versenyezhet

<p>Miskolc - "A vidéki egyetemek a jelenlegi felvételi rendszerben egyértelmű hátrányban vannak a fővárosi intézményekkel szemben." - Interjú Dr. Patkó Gyulával, a Miskolci Egyetem rektorával.</p>

Dr. Patkó Gyula, a Miskolci Egyetem rektora tavasszal kapott bizalmat a szenátustól további öt évre, a napokban  pedig a rektorhelyettesekről szavaztak.

Hozott-e változást a szavazás?
 - Dr. Patkó Gyula: Nem csak a szavazatokon múlik ez: van, aki úgy dönt ilyenkor, hogy szívesebben visszamenne a tanszékére oktatni, kutatni, vagy más magas szintű alkotó munkát végezni, például dr. Szűcs István professzor úr. Most a négy rektorhelyettesi posztból kettőt új vezetők töltenek be: dr. Szűcs István helyére dr. Andrikné dr. Hell Judit professzor asszony került, dr. Mang Bélát pedig dr. Deák Csaba váltja: őt én kértem fel, hogy vegye át azt a rendkívül nehéz és az egyetem szempontjából rendkívül fontos munkát, amit a stratégiai rekorhelyettes végez.

A menet közbeni váltás nem okoz-e fennakadást az egyetem most zajló tízmilliárdot is meghaladó, különféle fejlesztési projektjeiben?
- Dr. Patkó Gyula: Semmiképpen. Egyrészt Mang Béla rektorhelyettes, aki a közeljövőben veszi át professzori kinevezését, kitűnő munkát végzett, amelyben egy nagyszerű csapat támogatta. Ez a csapat tovább dolgozik, és Deák Csaba is bizonyította az egyetemi vállalkozások, projektek szervezésében, vezetésében a rátermettségét. Arra számítunk, hogy majd négy-ötmilliárd forint értékben  tudunk újabb  forrásokra sikeresen pályázni. Ezek a pályázataink részben a kiváló egyetemi cím elnyeréséhez, részben a jelenlegi beruházások kiegészítéséhez, folytatásához kapcsolódnak, és ezeken túlmenően újabb terveink is vannak. Van mit csinálnunk. Szeretnénk többek között a könyvtárunkat korszerűsíteni és bővíteni, a sportcsarnokot és a sárospataki központi épületet felújítani. Most a legnagyobb feladat a hat és félmilliárdos felújítási és laborfejlesztési programunk, amely elkezdődött, és a terveknek megfelelő ütemben halad.

Nem lesz könnyű tanév a következő sem: a felsőoktatásban, ahogy mondani szokás „fokozódik a helyzet”.
- Dr.Patkó Gyula
: Ha arra gondolunk, hogy a születések csökkenő száma miatt országosan egyre kisebb létszámú a felvételiző korosztály, ez valóban óriási gond. Pár éven belül ez a csökkenés kb. 25 százalékos mértékű lesz. A vidéki egyetemek a jelenlegi felvételi rendszerben pedig egyértelmű hátrányban vannak a fővárosi intézményekkel szemben. Ezt csak az oktatás minőségével tudjuk ellensúlyozni, s ezért örülök, hogy az idén a 275. tanévünkben átadhattuk az első mesterszakos diplomákat Miskolcon. Mi itt Miskolcon azon kevés felsőoktatási intézmény közé tartozunk, akik a mesterszakokon továbbtanulni szándékozó diákok előtt tágra nyitjuk az egyetem kapuit. Lehetőséget kínálunk a pályamódosításra is. Ha egy fiatal úgy látja, hogy az alapszakon elsajátított ismeretei nem elég piacképesek, akkor – természetesen megfelelő belépési feltételek teljesítésével, különbözeti vizsgák letétele után – mesterszakon másik szakterületen is folytathatja a tanulmányait. Ennek révén itt nálunk mesterszakon a vágyainak megfelelően egy másik, piacképesebb egyetemi képesítést és diplomát szerezhet. További fontos fejlesztési területünk a tehetséggondozás. Ennek egyik feladata az egyetemre bekerült tehetségek, az átlagból kiemelkedő, szorgalmas diákok megismerése és felkarolása – azaz a tehetségekkel való külön foglalkozás. Erre a célra a közelmúltban egy pályázaton támogatást is kaptunk.

A szegény sorsú diákokért

Egy másik, véleményem szerint ugyanilyen fontos feladat a szegény sorsú, anyagilag nehéz helyzetű családokban nevelkedő tehetséges, szorgalmas diákok megtalálása, és az egyetemi tanulmányaik előtti és az egyetemen történő segítése. Dr. Stipta István általános rektorhelyettes vezetésével a karokkal és a régió középiskoláival együttműködve szeretnénk egy olyan rendszert létrehozni és hozzá támogatást szerezni, amely a szegény sorsú, de tehetséges gyerekeket segítené a diplomához jutásban. Be kell látnia mindenkinek, hogy a jövő nagy kérdése ez: sikerül-e valóban elérni, hogy csak rátermettség függvénye lehessen az egyetemre jutás, ne a fiatalok szociokulturális és anyagi körülményeié.

 

 

 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában