2010.08.23. 09:56
Kullancsveszély: oltassunk!
<p>Miskolc - Nő a kullancsveszély hazánkban: a globális felmelegedés is oka lehet.</p>
Már nem csak az erdőben, hanem a városi parkokban, kertekben, erdős, fás területeken is megjelentek a kullancsok. Éppen ezért a védekezés első síkja az agyhártya- és agyvelőgyulladás elleni védőoltás, a második a területvédelem: a többi között kerülni kell a vadak által látogatott helyeket, megszüntetni a ház melletti bozótosokat, farakásokat, gyakran nyírni a gyepet, a talpazatot pedig megerősíteni a kerítésnél – részletezte Kapiller Zoltán, a Magyar Kullancsszövetség elnöke sajtótájékoztatóján.
Arra is kitért, hogy lényeges a zárt öltözet, a könnyen ellenőrizhető ruházat, például fehér póló, valamint a kullancs- és szúnyogellenes készítmények használata is. Az agyvelő- és agyhártyagyulladás vírusa nem csak csípéssel, hanem belégzéssel és emésztőtraktuson át bejutva is képes megfertőzni az áldozatot.
Oltatni kell
Az elnök arról is beszélt, hogy a kullancspopuláció a globális felmelegedés és a talaj menti fagyok gyérülése miatt sem csökken. A déli órákban általában kevesebb kullancs van, s a kánikulát sem kedvelik. A szakszerű eltávolítás az erre a célra kifejlesztett kullancseltávolító kanállal történik. A kiszedett állatot érdemes egy műanyag üvegbe elzárni, majd szakemberhez elvinni, aki megállapítja, fertőzött állatról volt-e szó. Már kapható egyébként kullancs-teszt is, amellyel könnyedén ki lehet mutatni a fertőzöttséget.
Mindenképpen oltassuk be a gyerekeket – ajánlja a szakember. Az alapoltás 3 részből áll össze, 3-5 évenként pedig emlékeztető injekciót szükséges adni. Az első oltást érdemes karácsony környékén beadatni a gyereknek, a másodikat 3-5 hónap múlva, így a harmadik éppen a tavasz eleji, nyár eleji időszakra esik majd. Gyorsított eljárásban is beadathatja a szülő gyerekének a védőoltást, akkor az első és a második között csak két hét telik el.
Ebek fokozott veszélyben
Az állatorvosok arra figyelmeztetik a kutyával nyaralókat, hogy deltametrin tartalmú nyakörvvel védjék kedvenceiket, amely biztosítja a megfelelő védelmet a lepkeszúnyogokkal szemben a veszélyeztetett területeken, elsősorban a mediterrán országokban, ráadásul hatékony a szintén betegségeket terjesztő kullancsokkal szemben is.
Dr. Varga József praktizáló állatorvos szerint: „Bár Magyarországon szerencsére nem endémiás a leishmaniosis, az emberek és az állatok gyakoribb utazásai és a klímaváltozás miatt fontos, hogy az állatorvosok és a kutyatulajdonosok tudjanak a betegségről, és tisztában legyenek a veszélyekkel. Minket, állatorvosokat, egyre gyakrabban kérdeznek a kedvencek egészségének költség-hatékony védelméről, és ez a nyakörv egyike az ilyenkor ajánlható megoldásoknak. Emlékeztessük a tulajdonosokat, hogy a nyakörvvel nem csak kutyájukat védik a leishmaniosissal szemben, hanem családjuk egészségét is.”
Ha bárki is kételkedne a nyakörv hatékonyságában, annak elég elolvasnia azt a brazil tanulmányt, amely szerint a könnyen beszerezhető, deltametrinnel impregnált nyakörv bizonyult a leginkább költség-hatékony megoldásnak a potenciálisan halálos leishmaniosis megelőzésére mind kutyában, mind emberben.
ÉM-SZR
Klinikai tünetek a kutyáknál is
</script>
<hr />
// ]]>]]>