2011.12.09. 17:57
Aki menni akar, mehet – mégis maradnak
Kazincbarcika - Beléptetés, digitális napló és ebédjegy egyetlen chipkártyán, Magyarország első komplex digitális iskolájában.
Kazincbarcika - Beléptetés, digitális napló és ebédjegy egyetlen chipkártyán, Magyarország első komplex digitális iskolájában.
Pontosan egy évvel ezelőtt – az akkor még Ságvári Endre nevét viselő – kazincbarcikai gimnáziumban új chipkártyás beléptető rendszert helyeztek üzembe. Az épület főbejáratánál két forgókaros beléptető kaput építettek ki, amelyeken chipkártyával haladhatnak át a diákok és a látogatók. Az iskola közel 600 diákjának és 62 alkalmazottjának saját chipkártya áll rendelkezésére, amelynek segítségével a szoftver regisztrálja a mozgásukat. Nem korlátozza a diákok ki- és belépését – mondta el Petróczi Gábor igazgató – csak követik a diákok és pedagógusok, valamint egyéb alkalmazottak ki- és belépésével kapcsolatos adatokat.
Az iskola vezetői azonban nem elégedtek meg ezzel a rendszerrel, amelyhez hasonló már több magyar középiskolában is működik. Következő lépésként megteremtették annak lehetőségét, hogy a belépéshez is használt chipkártya egyben ebédjegyként is funkcionáljon. Az ebédlőben elhelyezett terminál leolvassa azt, hogy az adott kártyához tartozik-e az adott napra ebéd, illetve azt is, hogy az illető melyik menüt választotta. A diákok és a dolgozók az iskola honlapján választhatják ki, hogy az étkezési napokon mit szeretnének ebédelni, és (két nappal az étkezés előtt) itt akár le is mondhatják rendelésüket.
Ez év augusztusának végén megalakult a Szalézi Szent Ferenc Gimnázium, amely továbbfejlesztette a megvalósítás fázisában lévő több millió forintos beruházást. A gimnáziumban már két éve alkalmazott DINA digitális naplót ugyanis összekapcsolták a beléptető rendszerrel, így az iskola vezetői és az osztályfőnökök a digitális naplóba belépve látják a diákok beérkezésének, távozásának és étkezésének időpontját is. A rendszer beélesítésével nagymértékben csökkent az iskolát engedély nélkül elhagyók száma, annak ellenére, hogy a beléptető karok fizikailag egyetlen diák távozását sem akadályozzák meg.
A három, egyenként is újszerű elektronikai rendszer összekapcsolásával az ország első komplex digitális iskoláját valósították meg a Szalézi Szent Ferenc Gimnáziumban. Az újdonság varázsával bíró fejlesztést bemutatták a HunDidac 2011. évi országos kiállításán is, ahol a Microsoft oktatási igazgatója méltatta a rendszer átgondolt felépítettségét, és egyben meghívta az iskola képviselőit a Microsoft Magyarország 2012-es nyári bemutatójára. A rendszer megvalósításához több mint négy millió forintra volt szükség, ennek háromnegyedét az iskola teremtette elő saját bevételeiből úgy, hogy összesen 15 iskola számára eladta 25 jó gyakorlatát.
ÉM