2011.12.31. 13:39
Ipartörténeti értékmentés
Miskolc - Dr. Kriza Ákos miskolci polgármester segítségét kérték ahhoz, hogy bővülhessen az alapítvány székhelye.
Miskolc - Dr. Kriza Ákos miskolci polgármester segítségét kérték ahhoz, hogy bővülhessen az alapítvány székhelye.
Az Északkelet-Magyarország Ipartörténetének Ápolásáért Alapítvány kuratóriuma december 15-én ülést tartott Miskolcon, az alapítvány Bartók Béla utcai irodájában. Sipos István, a kuratórium elnöke értékelte a Fazola Napok eseményeit, amelynek szervezésében aktívan részt vett az alapítvány. Összesen több mint másfél ezren voltak kíváncsiak a rendezvényre. A jövőben az ipartörténeti alapítvány a szakmai munkában is nagyobb szerepet vállal. Arról is beszámolt, hogy folyik az anyaggyűjtés a Diósgyőri Vasgyárban. Az ipartörténeti anyagok elkülönítésre kerültek az öntödében és a DAM területén. Gondot okoz azonban az igen nagy számú és szakmailag igen értékes anyag megmentése, tárolása. Helyhiány miatt ugyanis nem tudja tárolni ezeket az alapítvány. Igen nehéz egyébként a gyűjtés, mivel a különböző tulajdonosoktól az engedélyek megszerzése bonyolult. A DIGÉP anyagok digitalizálásáról, a könyvtár hasznosításáról szólva Sipos István megemlítette, hogy a műszaki könyvtárból az egyetemre kiszállítottak 3500 könyvet. Három tanszék nézte át az anyagot, és 1600-1700 kötetre tartanak igényt, a fennmaradó példányokat antikvár jelleggel értékesítik. A próbajelleggel az egyetemre kivitt filmek (1 db 8 és 1 db 16 mm-es) digitalizálása folyamatban van, de nagy problémát jelent, hogy a filmek elöregedtek és töredeznek. A nyersvasgyártás történetét feldolgozó kiadvány elkészítésének helyzetét ismertetve Sipos István bejelentette, hogy az anyag összeállítása, gépelése és szerkesztése folyamatban van. Jelenleg 160 A4-es oldalon van meg az anyag, mely gépelt szöveges részt, néhány fényképet és rajzot tartalmaz. Február közepére, végére készülhet el a teljes anyag.
Határon átnyúló együttműködés
Tóth Lajos kuratóriumi tag ismertette a Magyarország – Szlovákia – Románia – Ukrajna Határon Átnyúló Együttműködési Programban való részvétel jelenlegi helyzetét. Elmondta, hogy a január 31-i uniós pályázatbeadási határidő miatt sürgős intézkedés szükséges a pályázati anyag előkészítésére, a lehetséges határon túli partnerek felkutatására. A diósgyőri évzáró rendezvényen jelen levő szlovák szakemberek kifejezték együttműködési és részvételi szándékukat. December 8-án Tokajban pedig felvették a kapcsolatot egy szabolcsi cég vezetőjével, aki ígéretet tett egy ukrán intézmény bevonására. A főcél a kultúrák, emberek együttműködése és a kárpátaljai értékek bevonása az európai kultúrkincsbe Magyarországon és Szlovákián keresztül.
Végezetül Simon István kuratóriumi titkár arról beszélt, hogy szükségessé vált az alapítvány székhelyén internet- és telefon- elérhetőség biztosítása és honlap készítése. A kuratórium úgy döntött, hogy a legkedvezőbb szerződést a lehető leggyorsabban meg kell kötni. Azt is közölte, hogy levelet írtak dr. Kriza Ákosnak, Miskolc polgármesterének, melyben segítségét kérték ahhoz, hogy bővülhessen az alapítvány székhelye.
BGy