Helyi közélet

2012.07.31. 18:18

Fő kockázati tényezők: vegyszerek és az árvíz

Miskolc - Elkészült, és a védelmi bizottság elfogadta a megye településeinek veszélyeztetettségi besorolását.

Miskolc - Elkészült, és a védelmi bizottság elfogadta a megye településeinek veszélyeztetettségi besorolását.A közelmúltban értékelte a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság féléves munkáját a szervezet vezetője, Lipták Attila tűzoltóezredes. A munkaértekezlet előtt tartott sajtótájékoztatón elhangzott: Borsod-Abaúj-Zemplén megyében is elkészült a települések új szempontrendszer szerinti veszélyeztetettségi besorolása.

Mint Rinyu Zsuzsanna, a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság szóvivője munkatársunknak elmondta, az új veszélyeztetettségi besorolást már a megyei védelmi bizottság is jóvá hagyta, ennek felhasználásával készül majd el egy belügyminisztériumi rendelet, ami a katasztrófamegelőzés-elhárítás-kárenyhítés hármasában játszik majd meghatározó szerepet – ám erre még várni kell.

Veszély mindenhol fenyeget

Megyénk 358 településére vonatkozólag korábban is létezett veszélyeztetettségi besorolás, ami az adott helység földrajzi, gazdasági adottságait és ipari termelését vette figyelembe. Ez alapján 20 település tartozott a legveszélyeztetettebb csoportba, míg 24 helység az ötfokú skála legalján, a be nem sorolt – gyakorlatilag nem veszélyeztetett – települések között volt. Az új szemlélet szerint azonban nincs olyan helység, amelyik ne lenne veszélyeztetve – ha más nem, tűz okozhat kárt, követelhet emberéletet –, ezért a településeket a kockázat mértéke szerint három kategóriába osztották, azonban azt is figyelembe vették, hogy történtek-e lépések az esetleg bekövetkező káresemény elhárítására, megelőzésére, például van-e kiépített védmű. Így fordulhatott elő, hogy bár Felsőzsolcát két éve elöntötte az árvíz, most mégis a második kategóriába sorolták a katasztrófavédelmi szakemberek – ugyanis az elmúlt időszakban komoly gátrendszer épült ki a város körül.

Megyénk földrajzi elhelyezkedésének, közlekedési és ipari struktúrájának következtében az itt élőket természeti és civilizációs katasztrófák bekövetkezése egyaránt fenyegeti, melyek az infrastruktúrára is hatással lehetnek. Az új szempont szerinti besorolásban 13 helység került az egyes – legveszélyeztetettebb –, 205 a kettes, 140 a hármas kategóriába, tájékoztatta portálunkat Rinyu Zsuzsanna. Berente és Múcsony a BorsodChem és más vegyi gyárak közelsége miatt tartozik az egyes kategóriába, csakúgy, mint Kazincbarcika és Sajószentpéter, ám a két várost még a Sajó és a rajtuk átvezető nagy forgalmú fűutak – és az azokon zajló áruszállítás – is kockázatosabbá teszik. Boldva, Edelény, Szendrő és Szendrőlád viszont árvízveszélyes településeknek számítanak – valamennyit a Bódva teszi kockázatossá –, míg Tiszaújváros, Tiszapalkonya és Oszlár a TVK – és más vegyianyag-gyártók – tevékenysége miatt került az egyes kategóriába, csakúgy, mint Sajóbábony – ahol szintén működik vegyi üzem. A legveszélyeztetettebb kategóriába sorolták még Miskolcot is, mert a megyeszékhelyen több kockázati tényező – ipari, közlekedési, árvíz – együttesen van jelen.

ÉM-SZP

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában