2012.08.15. 12:43
Szakértői telefon a távhődíj-megosztásról - „A rendelet módosítása szükséges”
Miskolc - Sok esetben a felső szinteken lekapcsolják a radiátort, a fogyasztott többlet mennyiség a lenti lakóknál jelentkezik.
Miskolc - Sok esetben a felső szinteken lekapcsolják a radiátort, a fogyasztott többlet mennyiség a lenti lakóknál jelentkezik.Számos hívást, levelet kaptunk olvasóinktól és lapunkban is foglalkoztunk a távhődíj-megosztás kérdésével. Ebben a témában kértük fel szakértőnek Kék Károlyt a Belvárosi Lakásszövetkezet műszaki vezetőjét, aki sokéves tapasztalat birtokában az eredetileg tervezett egy órát jócskán meghaladva igyekezett választ adni olvasóink interneten és telefonon feltett kérdéseire. Természetesen az éves elszámoló kézhezvételekor jelentős túlfizetésre kötelezettek jelentkeztek elsősorban, de volt nem egy észrevétel, mikor a felső szinteken lakó - korábbi cikkünkkel kapcsolatban - jelezte: ne általánosítsunk megállapításainkkal. A fogyasztásmérési folyamat tisztázásakor szakértőnk leszögezte, hogy a legáltalánosabb felső átkötésű rendszerekről beszélünk, olyan 4 illetve 10 emeletes lakótömbökről melyek a szigetelés mellett egyedi szabályozással és méréssel lettek ellátva. Szövetkezetük esetében mintegy 600 ilyen lakásról van szó. A panelprogram beindításakor a távhőszolgáltató felhívta a figyelmet, hogy van lehetőség a szolgáltatási szerződés módosítására, melyet túlnyomórészt igénybe is vettek a közösségek - tudtuk meg.
30/70,40/60,50/50
A 2011 szeptember 1-el életbe lépet rendelet alapján van lehetőség a MIHŐ -vel kötött szolgáltatási szerződés módosításra melynek alapvetése az átalánydíj megosztás - mely lehet 30/70,40/60,50/50 százalékos -, ahol az első szám a légköbméter arányos átalányt, a második a költségosztón mért konkrét fogyasztást jelzi. A lakóközösség 50 százalék + 1 szavazattal dönt, de a rendeletben nincs döntési kényszer. Az első problémát ez jelenti, a lakók igyekeznek a számukra legkisebb fizetési kötelezettséggel járó változatot támogatni, mely mások esetében aránytalan terhet jelent - ismerjük meg a gondokat. A folyamat úgy néz ki, hogy a szolgáltató energiafogyasztásmérőjén mért adatot (GJ) elküldi a közös képviselőnek, mely továbbítja az elszámoló felé, aki a fogyasztás regisztrációját és feldolgozását végzi - esetükben nagyrészt rádiótávadós módszerrel, tehát nincs a lakásban közvetlen leolvasás - és elszámoló lapot küld vissza. Az esetleges tulajdonosi észrevételeket követően ez kerül a szolgáltatóhoz, aki számláz a tulajdonosok felé. Az érvényes rendelet alapján számolt korrekciók többek között a földszinti lakások esetében mínusz 10 százalék, a legfelső emeleteken mínusz 20 százalék kedvezményt jelentenek, mellyel a tapasztalatok alapján a szakértő - az érintettekről nem is beszélve - messzemenően nem ért egyet.
Az új kormányrendelet nem számol a kürtőhatással
A legfőbb gond, hogy a metódus nem számol a kürtőhatással, mely a meleget felfelé szivattyúzza, így sok esetben a felső szinteken lekapcsolják a radiátort, a fogyasztott többlet mennyiség a lenti lakóknál jelentkezik - fejti ki a szakember. Az igazságos, egyenletes teherelosztáshoz közelítene, ha a földszinttnél -30 százalékkal, a felsőknél minimum +20 százalékkal számolnának - ehhez a rendelet módosítására van szükség, melynek a lakóközösségek általi elfogadását illetően nem derülátó Kék Károly.
Olvasói észrevételek
A Szilvás utcáról telefonáló olvasónk arról panaszkodott, több nekifutással sem tudtak megállapodni a százalékokban. A Hegyalja utcáról azt panaszolták csökkentették az előleg összegét, mely jelentős summát eredményezett az elszámoláskor. Volt, aki a távhőszolgáltatóról való leválásról kérdezett és többen a jelentős elszámolási többlet rendezéséhez kértek tanácsot.
ÉM-PGY