Helyi közélet

2012.11.08. 17:44

Egy iskola, két fenntartó

Miskolc - Már körvonalazódik az oktatási intézmények jövő évi működése, de még vannak kérdések.

Miskolc - Már körvonalazódik az oktatási intézmények jövő évi működése, de még vannak kérdések.

Új intézményt hoz létre Miskolc az oktatási intézmények üzemeltetési feladatainak ellátására. Mint ismeretes, az általános és középiskolák oktatással kapcsolatos fenntartói jogait az állam veszi át január 1-jétől, az egyéb feladatok ellátásáért és az épületek fenntartásáért azonban továbbra is az önkormányzatok lesznek a felelősek. Az érdekvédőket és az oktatás szereplőit a szerdai Oktatási Kerekasztal ülésén tájékoztatta a városvezetés a részletekről.

Három pilléren

Szendrei Zoltántól, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete regionális ügyvivőjétől megtudtuk, Miskolc új intézményfenntartó központot hoz létre, melynek neve MIKÖZIG lesz. Feladata három pilléren nyugszik majd: takarítás-karbantartás, élelmezés és gazdasági szolgáltatás. Ez a központ lesz tehát a munkáltatója a három ágazat dolgozóinak. (A pedagógusoknak az állami Klebelsberg Intézményfenntartó Központ, azaz KIK.) A szakszervezetek számára megnyugtató, hogy ígéretek szerint január 1-jétől egy dolgozót sem küldenek el, és intézményenként 1-2 alkalmazott helyben végezheti majd a munkáját. Szintén jó hír, hogy a munkavállalók továbbra is közalkalmazotti jogviszonyban maradhatnak. Az új intézménynek december 1-jétől lesz egy megbízott igazgatója, azért csak megbízott, mert szoros a határidő, és ezt a posztot pályáztatni kell.

Az élelmezéssel kapcsolatban az ügyvivő megjegyezte: itt a tervek szerint lesz egy külső segítő, aki ezen a téren koordinálja majd a feladatokat.

Mi jelenti a város számára a gazdaságosságot az új központ létrehozásával? – kérdeztük Szendrei Zoltántól, aki kifejtett: ebben a tanévben még nem érzékelhető majd nagy változás, de aztán amikor az állam szépen sorban bezárja a kisebb iskolákat, akkor kevesebb pedagógusra, takarítóra, karbantartóra, konyhai dolgozóra és gazdasági ügyintézőre lesz szükség. A bezárásoknak azért is nagy a valószínűsége, mert az ország jövő évi költségvetésében az oktatásból hiányzik 170 milliárd forint, tette hozzá az ügyvivő. Elmondta azt is: további elbocsátásokhoz vezet majd, hogy a pedagógusok kötelező óraszámát felemelik 22-ről 26-ra, és hogy a nevelők, mivel közös fenntartóhoz, a KIK-hez tartoznak majd, „rendelhetőek lesznek”. Ez azt jelenti, hogy a kevés óraszámú tantárgyakat tanító pedagógusok akár 3-4 intézményben is taníthatnak a jövőben, ami szintén ahhoz vezet, hogy kollégák „feleslegessé” válnak.

Előrelátó döntés

A miskolci intézményfenntartó központra visszatérve Szendrei Zoltán úgy véli: ennek létrehozásával a város tulajdonképpen jó lépést tett és előrelátóan döntött. A központ a karbantartás terén például a szakmai színvonalat is emelheti, mert minden intézmény számára elérhető lesz az összes szakember. Azt szintén helyes lépésnek tartja, hogy az iskolákban marad egy-egy nem pedagógus dolgozó, a központ így szorosabb kapcsolatot tud majd tartani az intézményeivel.


MSZP: „Bezárják az iskolákat”

Miskolc - Minden arra utal, hogy az iskolák állami fenntartásba vétele után iskolabezárások és pedagógus-elbocsátások várhatók, hívta föl a figyelmet Földesi Norbert, a miskolci közgyűlés szocialista frakcióvezetője sajtótájékoztató keretében.

Tankerületek - Még titkos az igazgatói lista

Miskolc - Az igazgatók már megvannak, január 1-jén kezdik el működésüket a tankerületek.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában