2012.12.11. 14:56
Kutyachip: januárig tart a türelmi idő
Borsod-Abaúj-Zemplén - Január elsejétől kötelező chipet ültetni a kutyákba. Ez segítheti a felelős állattartást.
Borsod-Abaúj-Zemplén - Január elsejétől kötelező chipet ültetni a kutyákba. Ez segítheti a felelős állattartást.A kutyák chipeltetésére vonatkozó rendelet egyébként augusztus 1-től él, de a türelmi idő január 1-ig tart, és ennek értelmében 2013-ban 4 hónaposnál idősebb ebet már csak úgynevezett transzponderrel ellátva lehet tartani. Az eszköz valójában egy aprócska, rizsszem méretű mikrochip, melynek beültetésére csak állatorvos jogosult. Persze a beavatkozás nem ingyenes, ezért a szakemberek számítanak arra is, hogy megnő majd a kidobott kutyák száma. Ennek ellenére azt vallják: ez csak a kezdeti állapot, hosszú távon ugyanis meghonosodhat hazánkban is a felelős állattartás.
Kidobott ebek
A miskolci állatorvosok 5000 forintért ültetik be a chipet az állatokba. Ez az összeg tartalmazza a transzpondert, a behelyezést, a regisztrációs díjat és egy állatorvosi vizsgálatot. Igaz, a rendelet 3500 forintos kötött árat ír elő, de – a kamara előírása –, hogy vizsgálat nélkül nem nyúlhat az állatorvos az állathoz. Mindezt dr. Gulya Angéla állatorvos mondta el lapunknak. Azt is megtudtuk, január elsejétől állatorvosok veszettség elleni oltásban csak a chippel jelölt kutyákat részesíthetik. Amennyiben ez hiányzik, akkor fel kell hívniuk a kutyatartók figyelmét a hiányosságra. Az állatorvos azt is elmondta: a chip nagy segítség lesz abban, hogy legyen végre egy tisztességes állatnyilvántartás. „A határidő után lesznek kidobott kutyák, amiknek a chipeltetését a gazdák nem tudják fizetni, de 1-2 éven belül rendeződik ez a helyzet” – vélekedett.
Kisfalvi Nyina, a Miskolci Állatsegítő Alapítvány alelnöke is azt vallja, januárban megnőhet a kidobott ebek száma, de hosszú távon fejlődés érhető el az állattartásban. „Az ebadó bevezetése és ez a rendelet is azt szolgálja, hogy csak annak legyen kutyája, aki képes is azt ellátni” – fogalmazott Kisfalvi Nyina, a Miskolci Állatsegítő Alapítvány alelnöke. Ő úgy gondolja, mivel a chip beültetésével a kutya adatai egy országos rendszerbe kerülnek, így a jövőben könnyen nyomon követhető akár eltűnés, akár szabálysértés esetén is.
ÉM-NSZR
Most is nyilván tartják
Danada János, Tardona polgármestere elmondta, hogy a településen jelenleg is nyilván tartják a ebeket, az oltásokat. A községben élők az erdő közelsége miatt nem csak a kutyákat, de igen gyakran a macskákat is beoltatják veszettség ellen, úgyhogy ilyen jellegű probléma Tardonán nincs. A polgármester reménykedik benne, hogy a chipelés miatt senki sem fogja kitenni a kutyáját, ám arról egyelőre nincs tudomása, hogy hányan helyeztettek el transzpondert az állataikban.
„Hamarosan beszéltünk kell erről a kérdésről az állatorvos úrra” – mondta Danada János, majd hozzátette: hírlevélben fel is hívják majd kötelezettségükre a lakosság figyelmét.
Kutyachip: elsejétől ellenőrzik