2013.04.01. 17:39
Határtalanul! Kárpátalja 2013
Miskolc - A miskolci Selyemréti Általános és Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Iskola a Határtalanul pályázat nyerteseként 2013. március 4. és 17. között Kárpátaljára látogatott.
Miskolc - A miskolci Selyemréti Általános és Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Iskola a Határtalanul pályázat nyerteseként 2013. március 4. és 17. között Kárpátaljára látogatott.Az előzményekről Szabó Éva, a miskolci Schooltúra Kft. tulajdonosa beszél, aki egyben a program magyarországi szervezője:
- Harmadik éve létezik a Határtalanul pályázat. A program célja a határainkon túl élő magyar ajkú lakosság meglátogatása és a velük való kapcsolatfelvétel. Elsősorban 7. osztályosoknak szól, de az életkori határok folyamatosan bővülnek. Ebben a korosztályban az elsődleges cél, hogy a határainkon túl élő magyarsággal kapcsolatot alakítsunk ki, tisztázzuk a gyerekekben a haza fogalmát, mélyítsük a Kárpát-medencében élő magyarság összetartozását.
Iskolánk négy felejthetetlen napot töltött Kárpátalján. Mindenhol szívélyes fogadtatásban volt részünk akár a magyar, akár az egyéb nyelvű lakosság körében. Megismertük Beregszász, Csetfalva, Csoma, Munkács, Szolyva, Tiszaújlak, Ungvár nevezetességeit. Várakat, templomokat, múzeumokat. Gönczy Sándor, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola tanára szakszerű és részletes magyarázatainak köszönhetően sok-sok értékes ismerethez jutottunk.
Több helyen is koszorúztunk, megemlékeztünk Árpád vezér bejöveteléről, 1848-ról, és a háborúkban elesett hősökről.
Kirándulásainkat tantermi foglalkozások, képekkel illusztrált, izgalmas előadások követték. Baraté Attila földrajz-történelem szakos tanártól megismertük Kárpátalja várainak történetét, az ott élő magyarság két világháború közötti helyzetét. Gogola István pszichológus a hazaszeretetről beszélgetett a gyerekekkel. Sokat köszönhetünk Gálfi Dezső magyar szakos tanárnak, aki szintén kísérőnk volt, a gyerekekkel beszélgetve kiegészítette, értelmezte a kapott információkat.
Tanulóink szorgalmasan jegyzeteltek, esténként játékos versenyek, vetélkedők formájában mélyítettük el a tanultakat.
Ottlétünk fénypontjának tekinthető, hogy találkoztunk a Mezővári II. Rákóczi Ferenc Középiskola tanulóival, tanáraival. Gyerekeink több tanórán is részt vettek. Ezután közös műsorral tisztelegtek az 1848. március 15-i forradalom ünnepén. Ezt követték a közös programok, játékok, kirándulások. Szoros kapcsolatok, barátságok alakultak ki. És ez volt a fő cél! Magyarok és magyarok találkozása határtalanul! A program végén Dr. Bodó Pálné iskolánk igazgatója oklevelet nyújtott át Debreczeni Ilona igazgató-helyettesnek. Ezzel az aktussal hitelesítettük, hogy a két iskola határtalan barátságot kötött.
Jó érzésekkel tértünk haza. Sok gyerekben most tudatosult, hogy milyen sokan vagyunk magyarok. És éljünk bár határokkal elválasztva, nyelvünk, kultúránk, történelmünk és gondolkodásunk közös.
- Tamáska-Varga Ákos -