2016.07.13. 16:33
"Gyermekek"
<em><strong>Akinek van sérült/tartósan beteg gyermeke, az tudja igazán, mennyivel nehezebb feladatot mért rá az élet, mint felnevelni egy vagy akár több egészségeset. Különösen igaz ez értelmileg különböző fokban sérült gyermek esetén, aki hiába éri el a felnőttkor határát, sosem válik saját cselekedeteiért teljes mértékben felelőssé. Nem véletlenül nevezik a különböző szociális intézményekben gyermeknek az ilyen ellátottakat. Szellemileg gyermek marad, legyen bár száznyolcvan centis és kilencven kiló.</strong></em> <strong>Szalóczi Katalin írása.</strong>
Akinek van sérült/tartósan beteg gyermeke, az tudja igazán, mennyivel nehezebb feladatot mért rá az élet, mint felnevelni egy vagy akár több egészségeset. Különösen igaz ez értelmileg különböző fokban sérült gyermek esetén, aki hiába éri el a felnőttkor határát, sosem válik saját cselekedeteiért teljes mértékben felelőssé. Nem véletlenül nevezik a különböző szociális intézményekben gyermeknek az ilyen ellátottakat. Szellemileg gyermek marad, legyen bár száznyolcvan centis és kilencven kiló. Szalóczi Katalin írása.
Azt mondja a szakember, tartsa otthon a gyermekét a szülő, az a megoldás, akkor nem keveredik rossz társaságba. Zárja be a szobába. Arról fogalma sincs, milyen körülmények között lakik visszajáró betege családja, nem is érdekli, meg is mondja, nem érez empátiát. Szereljenek rácsot, lakatot ajtóra, ablakra? Hol és hogyan aludjon a család többi tagja?! Megoldásképpen felveti még: olvasson az anya mesét neki… Pedig tudja jól, nem mese, hanem magyar valóság: úgy kaphat valaki nyolcosztályos végzettséget igazoló papírt, hogy analfabéta. Hogy nincs intézmény, amely segítséget nyújtana a 16–18 közötti drogosok közé keveredett értelmi sérült fiatalnak.
Akinek nincs sérült gyermeke, nem tudhatja. Csak remélni lehet, hogy akadnak együtt érző emberek, akiknek módjukban is áll a változtatás.