2017.05.04. 20:55
Handó Tünde: jól teljesít az igazságszolgáltatás
Miskolc - A magyar igazságszolgáltatás színvonala az Európai Unióban az első harmadba tartozik - mondta az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöke csütörtökön Miskolcon.
Miskolc - A magyar igazságszolgáltatás színvonala az Európai Unióban az első harmadba tartozik - mondta az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöke csütörtökön Miskolcon.
Handó Tünde a Miskolci Törvényszék összbírói értekezletét megelőző sajtótájékoztatón arról szólt, hogy a közigazgatási ügyeket tekintve Magyarország a második az eljárások rövidsége, valamint az ügyhátralék szempontjából is. A bírósági szervezet stratégiai céljai közül a legfontosabb, hogy az ítélkezés magas színvonalú legyen - emelte ki.
Azt mondta: az emberek elvárják, hogy a bírók pártatlanul, időszerűen és megalapozottan ítélkezzenek. Ugyanakkor ahhoz, hogy "ezt a magányos munkát" valóban így tudták, tudják végezni, megfelelő tárgyalóteremre, dolgozószobára, képzésre van szükség. Sok mindent kell biztosítani ahhoz, hogy a bíró "valóban jogszerű, igazságos döntést tudjon hozni" - tette hozzá.
Az OBH elnöke azt is elmondta: mindehhez az is kell, hogy a bírók is bekapcsolódjanak a "közösség életébe". Fontosnak ítélte azt, hogy az ügyfelek azonnal választ kapjanak kérdéseikre, valamint azt is, hogy igazságszolgáltatás a digitális bíráskodásról szóljon ebben a században. Kifejtette: ez mind az ügyfelek, mind az alkalmazottak, mind pedig a bírók számára könnyebben kezelhetővé teszi az eljárásokat.
Megemlítette: a 21. századi nyitott, szolgáltatói bíróság ideája ma már egyre inkább valóság.
Répássy Árpád, a Miskolci Törvényszék elnöke azt mondta: tavaly az ország egyik legjelentősebb bírósági szervezeti egységeként eléjük került ügyek több mint hat százalékát dolgozták fel, a járásbíróságok az ügyek kilencven százalékát egy éven belül befejezték, a törvényszéken és a járásbíróságokon pedig a két éven belüli ügyek száma csaknem 45 százalékkal csökkent.
Hozzátette: a 675 dolgozót, köztük 170 bírót foglalkoztató Miskolci Törvényszéken az elmúlt évben az ügyek több mint 81 százaléka első fokon jogerőre emelkedett.
- MTI -