2017.11.26. 14:22
Megállapodást írtak alá az agrárszakképzésért
Miskolc - Sokat várnak a partnerségi keretmegállapodástól megyénkben.
Miskolc - Sokat várnak a partnerségi keretmegállapodástól megyénkben.
A Földművelésügyi Minisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara májusi partnerségi keretmegállapodása nyomán további együttműködési megállapodásokat írtak alá kedden az agrárgazdaság Borsod-Abaúj-Zemplén megyei fejlesztéséért.
Amikor 50–100 milliós gépekkel dolgoznak a földeken, az felelősség." Dr. Szinay Attila
Szorosabb kapcsolat– Jelenleg intézményünkben 260-an tanulnak, csak és kizárólag agrárképzések folynak nálunk. Élelmiszeriparban pékképzésünk, húsiparitermékgyártó-, édesiparitermékgyártó- és csontozómunkás-képzésünk is van – nyilatkozta Tóth Lászlóné, a Debreczeni Márton Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Szakgimnázium és Szakközépiskola igazgatója, aki az egyik aláíró volt a tizenötből kedden.
– Ugyanakkor a mezőgazdasági szakmacsoportban dísznövénykertész, virágkötő és virágkereskedő, kertész és mezőgazdasági gépész szakma is tanulható nálunk.
Arra a kérdésre, hogy mit várnak a megállapodástól, az igazgató asszony azt felelte, hogy iskolájuk régen foglalkozik duális képzéssel, tanulóik nagyüzemekben folytatják a gyakorlati tudnivalók elsajátítását.
– Azt remélem, hogy újabb képzőhelyek csatlakoznak és szorosabbá válik ezen képzőhelyekkel a kapcsolatunk, hiszen náluk jó helyen vannak a gyerekek, korszerű gépekkel, jó körülmények között folyhat a képzés, és tapasztalt szakemberek segíthetik őket – mondta Tóth Lászlóné.
Dr. Szinay Attila, a Földművelésügyi Minisztérium jogi és igazgatási ügyekért felelős helyettes államtitkára arról beszélt, hogy a megállapodással a minisztérium és a kamara között létrejött nagy megállapodás megyei kereteit pontosítják.
– Ez nem más, minthogy azok az agrárszakképző intézmények, amik a megyében működnek, partnerségi együttműködési szerződést kötnek azokkal a gazdálkodókkal, akik fogadják a diákokat – fogalmazott dr. Szinay Attila. – Ez azt jelenti praktikusan, hogy remélhetőleg jó elméleti képzés után a diákok az itt megjelent gazdálkodóknál gyakorlati képzést is kapnak – ezt hívjuk duális rendszernek –, ami mind a két fél számára előnyös.
Egyrészt a diákok 1–2 éves szakmai gyakorlattal lépnek ki a munkaerőpiacra, a gazdálkodóknak pedig amellett, hogy a tanulói szerződésből származó anyagi terhet az állam magára vállalja, azért jó, mert potenciális munkavállalóikkal találkoznak az egyébként munkaerő-hiányos területen.
A helyettes államtitkár hangsúlyozta, hogy nem minden gazdálkodó szervezet alkalmas arra jelenleg, hogy fogadja a diákokat, hiszen az egykori TSZ-ek megszűntével keletkezett egy nagy űr, másrészt, akikkel most szerződést kötöttek, emberileg is alkalmasak arra, hogy a diákokkal foglalkozzanak.
– Amikor 50–100 milliós gépekkel dolgoznak a földeken, az felelősség, és odafigyelést igényel – tette hozzá dr. Szinay Attila.
Célok
Az együttműködés célja, hogy a gyakorlatorientált iskolai rendszerű és az iskolarendszeren kívüli középfokú agrárszakképzés megerősítésével növelje a Borsod-Abaúj-Zemplén megyében működő agrár- és élelmiszer-gazdasági tevékenységet folytató gazdasági szervezetek versenyképességét.
A keretmegállapodás erősíti a tárca és a NAK között a munkát, s ezáltal hatékonyabbá és gyakorlatorientáltabbá válhat a szakképzés.
EU-s források jöhetnek
Török Dezső, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Közgyűlés elnöke megnyitójában kijelentette: mára a bányákat bezárták, a kohászat megszűnt, a gépipar ugyan megmaradt, de csak a szerszámgyártó részlege, ami jól prosperál Miskolcon. „Az elkövetkezendő időszakban jelentős EU-s források érkeznek majd Magyarországra, amelyek az agráriumban tevékenykedőket fogják gyarapítani.”
Tarr Zoltán László, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara megyei igazgatója azt emelte ki, hogy ez az együttműködési modell lehetőséget teremt arra, hogy a beiskolázások javuljanak.