2018.01.22. 11:44
A magyar kultúra napja - „A mi Himnuszunk nemzeti imádság”
Miskolc - A magyar kultúra napja alkalmából kérdeztük a diákokat és tanárukat a Himnuszról.
Miskolc - A magyar kultúra napja alkalmából kérdeztük a diákokat és tanárukat a Himnuszról.
Milyen szerepet tölt be az általános iskolások életében a Himnusz, kérdeztük Tamáska-Varga Ákostól, a miskolci Szalay Sámuel Református Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola magyar-történelem szakos tanárától. A kérdés aktualitását a mai nap, azaz a magyar kultúra napja adja. Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon öntötte végleges formába a magyar Himnuszt.
Megindulnak a könnyek
– A himnusz irodalmi tananyag, a Himnusz a magyar nemzet imádsága – mondta elöljáróban a pedagógus. – A költemény mindkét minőségében jelen van az iskolákban. Évnyitótól évzáróig, a különböző ünnepségeken felhangzik a dal, ez teszi különlegesen széppé az alkalmat. A nemzeti imádság kifejezést néhányan furcsállják, pedig erre semmi ok. A nemzeti közmegegyezés szerint bátran és jó szívvel énekelheti minden magyar, vallási hovatartozástól függetlenül, de akár a vallástalan emberek is. A Himnusz ismerete elsősorban az összetartozás, a hazaszeretet, a magyarságtudat erősítését szolgálja. De az ünnepélyes alkalmakon túl is számtalan lehetőség nyílik a témáról beszélni, gondolkodni – jelezte.
A tanártól megtudtuk: irodalomórákon a magyar reformkor tárgyalásakor kerül szóba Kölcsey Ferenc. A gyerekek megismerkednek a vers szerkezetével, verselési formájával, lenyűgöző szóképeivel, gazdag szókincsével, és természetesen a mondanivalójával.
Történelemórákon kiváló eszközként használható a magyar történelem eseménysorozatainak összefoglalására.
Az első részben Kölcsey a honfoglalástól (honvisszaszerzéstől) egészen Mátyás koráig (az utolsó nagy magyar királyig) foglalja össze a magyarok dicsőséges tetteit. Minden sor azt üzeni, hogy nem szabad feladni, mert őseink áldozatos, hazát védő munkáját ma is folytatni kell. A haza sorsáért ma is felelősséget kell vállalni. A második rész már a bűnös időkről szól, idegen királyokkal, elnyomással, ellenségek hadával. Fontos figyelmeztetés, hogy a zűrzavaros időkben bizony sokszor a magyar volt a magyarnak legveszélyesebb ellensége – hívta fel a figyelmet Tamáska-Varga Ákos, hozzáfűzve: amikor sportolóink a dobogó első fokán állnak, szintén felcsendül a magyarok dala. Külföldön néha hamiskásan, gyorsabb tempóban, de a győztes szeméből megindulnak a könnyek. Ahogy a miénkből is.
Elgondolkodtat
– Sokak szerint a mi Himnuszunk a legszomorúbb a világon. Lehet. Más népek dalai indulószerűek, robbanékonyak, lelkesítőek. A mienk inkább elgondolkodtat és kér, bízik Isten segítségében. Jó ezt már iskoláskorban átérezni és megtanulni – fogalmazott a tanár.
ÉM-HE
[related-post post_id="3743592"]
[related-post post_id="3743596"]
[related-post post_id="3743601"]