2018.01.04. 11:18
Van, ahol még pénzt is adnak nekünk, ha bevisszük a használt sütőolajat
Borsod-Abaúj-Zemplén - A háztartásokban használt sütőolaj rendre a lefolyókba vagy a szemétbe kerül.
Borsod-Abaúj-Zemplén - A háztartásokban használt sütőolaj rendre a lefolyókba vagy a szemétbe kerül.
„Jó napot kívánok!” – köszönök a Búza téren a MOL benzinkút pénztárosának. „Kérem, be lehet önökhöz hozni használt sütőolajat?” – kérdezem. „Természetesen! Szólok a kollégának, és ő azonnal át is veszi” – érkezik a válasz.
Évente több tízezer
A MOL 2011-ben indította útjára használtsütőolaj-gyűjtő programját, amelynek keretében az elmúlt években több mint 900 tonna használt sütőolaj gyűlt össze, és ezzel a lakosság több ezer liter élővizet kímélt meg az elszennyezéstől. Magyarországon évente több tízezer tonna étolajat használnak fel. A felhasználás során keletkező használt sütőolaj sorsa azonban csak az üzemi konyháknál, éttermeknél megoldott, ahol szervezetten folyik a hulladék elszállítása és feldolgozása.
A háztartásokban használt sütőolaj rendre a lefolyókba vagy a szemétbe kerül. Ez káros, hiszen a csővezetékek falára lerakódva a csatorna dugulását okozza, míg a háztartási szemétbe öntve nehezen lebomló anyagként jelenik meg a hulladéklerakókban. Ha pedig a sütőolaj gondatlanságból vagy szándékosan az élővizekbe jut, az még veszélyesebb.
A háztartásokban használt sütőolaj tárolására teremtett ideális megoldást a MOL, amikor országszerte 188 töltőállomásán helyezett ki gyűjtőtartályokat, így a lakosság egyszerűen, gyorsan, környezetbarát módon „szabadulhat meg” tőle. A legtöbb használt sütőolaj Budapesten (178 tonna) és Pest megyében (175 tonna) gyűlt össze, míg a vidéki városok között Gödöllő volt az első az elmúlt 6 év folyamán, a töltőállomáson összegyűjtött több mint 20 tonna használt sütőolajjal.
– Ez úgy működik nálunk, hogy a kedves vevő a lecserélt, mondhatni, a fáradt olajat, amelyben sütött, visszaönti egy flakonba vagy valamilyen üvegbe, mi pedig literenként visszavesszük 80 forintért – nyilatkozta Papczun Ernő, a Miskolc Búza téri Unió Coop Zrt. Árucsarnok boltvezetője. – Adunk az átadónak egy kupont, és ezt az összeget le lehet vásárolni a boltban teljes értékben.
Megtudtuk azt is, hogy az Unió Coop programja tavaly szeptembertől működik és egyelőre összesen 10 litert hoztak vissza a vásárlók.
„Coopontok”
– Egyelőre nem sok, de bízom benne, hogy beindul az akciónk. Ki van függesztve az ajtóra, a vevő tudja, hogy mi is átvételi pont vagyunk – fogalmazott a boltigazgató. – Lehet, hogy némileg macerásnak tűnik, ám a használt sütőolaj nem dugítja el a lefolyót, ráadásul rendkívül környezetkímélő. Amikor egy nagyobb hordónk megtelik, akkor szólunk a velünk szerződött partnernek és elviszik, cserélik az edényt.
Papczun Ernő hozzátette: természetesen nem csak a Búza téri Árucsarnokban, a megyei Unió Coop Zrt.-nél is gyűjthetünk kuponokat.
És hogy mi lesz a leadott olajjal? A kijelölt MOL töltőállomásokon leadott használt olajat például a Biofilter Kft. gyűjti össze és tisztítást követően juttatja el a Rossi Biofuel komáromi üzemébe, ahol bioüzemanyagot gyártatnak belőle. (Más gyűjti, ám minden bizonnyal ugyanez a sors vár az Unió Coop-os olajra is.)
Ennek köszönhetően a környezetre káros hulladék helyett újrahasznosított, környezetbarát termék lesz belőle, amelyet a MOL százhalombattai finomítójában használnak fel biokomponensként a gázolaj gyártásához.
Átvevőhelyek a megyében
Borsod-Abaúj-Zemplén megyében az alábbi MOL-kutakon veszik át a használt sütőolajat:
(Forrás: mol.hu)
Kutas átvevőhelyek
Borsod-Abaúj-Zemplén megyében az alábbi MOL-kutakon átveszik a használt sütőolaj:
(Forrás: mol.hu)