2018.04.19. 08:07
Bérletidíj-vita Miskolcon: a Belvárosi Klaszter vállalta a közvetítést
Miskolc - Egyeztetéseket kezdeményeznek a miskolci belvárosi üzletek bérlői és az önkormányzat között.
Miskolc - Egyeztetéseket kezdeményeznek a miskolci belvárosi üzletek bérlői és az önkormányzat között.
Mint beszámoltunk, drasztikus bérletidíj-emelésről kapott értesítést néhány hete sok miskolci, Széchenyi utcai üzlettulajdonos. Nem egy esetben közel duplájára emelték a díjat. Szélyes Domokos, a Miskolc Holding Zrt. gazdaságfejlesztési, ingatlangazdálkodási, beruházási és műszaki vezérigazgatója azt mondta, felülvizsgálták a főutcai kereskedelmi célú ingatlanok bérleti díjait azért, hogy igazodjanak a piachoz az összegek, valamint hogy a város által bérbe adott ingatlanokból származó anyagi haszon a városé legyen, ezzel együtt korlátozták az albérletbe adás lehetőségét is.
Drága a piaci díj?
Bár mind a díjemelés, mind pedig a további intézkedések nagy port kavartak, az általunk megkérdezett kereskedők egyelőre nem kívántak reagálni. Arra hivatkoztak ugyanis, hogy jelenleg is zajlanak az egyeztetések a Miskolc Holdinggal.
Reagált viszont egy néhány hónappal ezelőtt bezárt sétálóutcai vendéglátó üzemeltetője. Csorbáné Antalóczi Alíz elmondta, 2013-ban öt évre béreltek üzlethelyiséget a Széchenyi utcán, ez idén járt le. Mint hangsúlyozta, szerették volna folytatni, de a megváltozott feltételek miatt végül nem tehették meg.
„Az üzlet bérleti díja havi négyszázötvenezer forint volt korábban, ezt emelték meg több mint hatszázharmincezerre, és a következő öt évre szóló bérleti jogot mintegy hatmillió forintért válthattuk volna meg. Ezt családi vállalkozásként egyszerűen nem tudtuk kitermelni, ezért döntöttünk úgy, hogy bezárjuk az egységet, és végül a Szinva teraszon találtunk új helyet” – mondta el lapunknak.
Vélhetően nem ők az egyetlenek, akiknek gondot okoz az emelt bérleti díj.
Segít a kamara
Bihall Tamás, a megyei iparkamara elnöke úgy fogalmazott: álláspontjuk alapvetően egyezik a Miskolc Holding Zrt. által kezdeményezett változtatásokkal.
„A kamara számára a belváros helyzete mindig is gazdasági, stratégiai kérdés volt. Úgy tapasztaljuk, a hozzánk érkező üzletemberek, befektetők Miskolcról alkotott első benyomását meghatározza a főutca, a belváros állapota. Számít a külső, az, hogy a városnak ez a része mennyire van tele üzletekkel, vendéglátóhelyekkel, és azok milyen színvonalúak. Miután ez ennyire fontos kérdés, ebben a témában a BOKIK hosszú évek óta igen aktív” – hangsúlyozta a kamara elnöke.
Hozzátette: a korábbi városvezetéssel számos vitájuk volt a belvárost illetően, ezért is örülnek annak, hogy 2010 óta jó a kapcsolat, sok területen sikeres az együttműködés a városvezetéssel, egyetértés van a felek között.
„Egyetértünk például abban is, hogy a tulajdonosnak – esetünkben a városnak – joga van ahhoz, hogy saját ingatlanjainak bérleti jogáról rendelkezzen, és az esetleges albérletbe adás feltételeit megszabja. Ezt mi elvben támogatjuk, mint ahogy támogatjuk azt is, hogy az üzlethelyiségekért reális, piaci árat kérjen az önkormányzat. Tudjuk, hogy rengeteg az egyedi eset. Eljuttatták hozzánk észrevételeiket a bérlők, ezek korábbi jogaik elvesztéséről, vagy éppen a bérleti díjak változásáról szóltak. A kamara a Belvárosi Klaszter elnökségét kérte fel, hogy kezdeményezzen egyeztetéseket a vitás kérdésekben. Bízom benne, hogy ezek végeztével pozitív folyamatokról tudunk majd beszámolni – hangsúlyozta”.
ÉM-TÁ
[related-post post_id="3826481"]