2019.03.02. 08:25
Az allergia egy immunbetegség
Miskolc - Legjobban úgy védekezhetünk, ha elkerüljük az allergiát kiváltó növényeket.
Miskolc - Legjobban úgy védekezhetünk, ha elkerüljük az allergiát kiváltó növényeket.
A február–április a fák virágzásának ideje, indul a pollen- és ezzel együtt az allergiaszezon.
„A mogyoró, éger, nyírfa, tölgy és nyárfa nagy mennyiségű pollenje, bár sokan nem hiszik, alig allergén – hangsúlyozta dr. Molnár Imre allergológus. – Valójában a fehér magszőrök azok, amelyek irritálhatják az orr nyálkahártyáját és rajtuk megtapad számos fűpollen. Ilyenkor a pollenszám nem túl magas, általában 8–10 napon át haladja meg a határértéket, így Észak- és Nyugat-Európához képest kevesebb tünet és megbetegedés tapasztalható Közép-Kelet-Európában. A kora nyári időszak, a május–június a füveké lesz. Idetartoznak a legfontosabb gabonanövények, a réteken található fűfélék, gyomok, perje és díszpázsitok.”
Önmagát erősítő folyamat
Az allergia egy immunbetegség és ma leginkább az azonnali típusú allergiás reakcióra gondolunk.
„A kifejezés megalkotója a balatonboglári Schick Béla volt. A tünetek sokfélék lehetnek, csalánkiütés, orrdugulás, orrfolyás, könnyezés, fulladásérzés, amelyeket könnyű összetéveszteni más légúti megbetegedésekkel. Viszont ha ezek tartóssá válnak, akkor már gondolhatunk rá, hogy valóban allergiáról van szó. Kezeletlenül ez egy önmagát erősítő vagy gyengítő folyamat lehet. Fennmaradhatnak a tünetek és egyre inkább kiterjedhetnek, a bőrproblémák mellé asztma, vagy szénanátha társulhat” – magyarázta dr. Molnár Imre.
„A polleneken kívül az allergiás reakciókat egész évben környezeti allergének számos fajtája okozhatja. Többek között állati szőrök, gombák, penészek és házi por. Ezeken kívül létezik az étel-pollen keresztreakció is. Például ilyen a parlagfű és a görögdinnye találkozásából keletkező orális allergia szindróma. A legjobb védekezés, hogyha elkerüljük a tüneteket kiváltó anyagokat, növényeket, vagy ha nincs más lehetőségünk, akkor vigyünk magunkkal védőfelszerelést. Már az egyszerű sebészeti szájmaszk is jelentősen szűri az orrba kerülhető polleneket” – tette hozzá a szakember.
Tényleg segít a maszk
Zavaró allergiás tünetek jelentkeztek Detzky Gergelynél, amit az említett módon terepi munkája során védőmaszkkal tudott enyhíteni.
„Öt évvel ezelőtt erősödött meg a pollenallergiám, ami mostanra majdnem teljesen megszűnt. Geofizikus mérnökként előfordult olyan, hogy a szabad ég alatt mértünk, például Pásztó környékén. Az allergiám olyan súlyos tüneteket okozott, hogy éjszaka nem tudtam aludni. Az orrom viszketni kezdett, tüsszögtem, teljesen bedugult az orrom és csak a számon kaptam levegőt. Mivel sosem voltam hivatalos allergiateszten, a növények virágzási idejéből tudok rá következtetni, hogy a mogyoróra és a parlagfűre vagyok allergiás. A pásztói terepi helyszínen a közeli patikában sikerült kikönyörögnöm recept nélkül allergiás gyógyszert, de nem sokat használt. Aztán az egyik kollégámmal, akinek hasonló tünetei voltak, vettünk egyszerű papírmaszkot. Legnagyobb meglepetésünkre sokat számított – mesélte Gergely.
Spontán gyógyult
Havasi Zsolt ezzel szemben a hivatalos allergiateszt és vizsgálat teljes kálváriáját végigjárta.
„Kiderült, hogy a kalászosokra vagyok allergiás. Amikor ezek májustól elkezdtek virágzani és a hétvégi telek közelébe kerültem, akkor nagyon viszketett a szemem. Az orromból folyt a váladék és tüsszögtem, ami fűnyíráskor halmozottan jelentkezett. Az allergiát az immunrendszer legyengülése okozza, hogy túlreagálja a védekezést. Kétféle gyógyszert is szedtem, de az volt a benyomásom, hogy csak átmenetileg enyhíti a tüneteket és az összes nyaram szenvedéssel telt, ami levert közérzettel is járt. Pár éve megszűnt az allergiám, de az okát nem tudom. Talán megerősödött az immunrendszerem vagy az étrendem változott” – tűnődött Zsolt.
- Detzky Anna -