Helyi közélet

2019.03.12. 14:37

Dokumentumfilm készült Kelemen Didák misszionáriusról

Miskolc - Dokumentumfilm készült Kelemen Didák (1683-1744) minorita ferences rendfőnökről és misszionáriusról, az alkotás premierjét szerdán tartják Miskolcon.

Miskolc - Dokumentumfilm készült Kelemen Didák (1683-1744) minorita ferences rendfőnökről és misszionáriusról, az alkotás premierjét szerdán tartják Miskolcon.

Czikora Ágnes rendezője arról tájékoztatta az MTI-t, hogy ez az első film, amely összefoglalja a misszionárius életét és bemutatja munkásságának, ténykedésének fontos állomásait.

Hozzátette: a film létrejöttét a miskolci Éltető Lélek Alapítvány kezdeményezte és finanszírozta, amelynek célja Kelemen Didák boldoggá avatása. A filmet a rendező által vezetett BluePixel Kommunikációs és Produkciós Iroda készítette.

Kelemen Didák az erdélyi Baksafalván (a mai Kézdialmáson) született. 1717-ben lett a magyar minorita ferences rend főnöke, 1720-tól a maga alapította nyírbátori kolostort vezette. Intenzív hittérítői munkát folytatott a tiszai részeken, az országgyűléseken és vallásügyi komissziókon is érvényesítette befolyását hittársai érdekében. Számos iskolát és templomot épített, a szegények nagy pártfogója volt.

A Tisza-vidéket járva fejtett ki "áldásos tevékenységet, amit a róla szóló film idéz meg, amely nemcsak "bejárja életének fontos helyszíneit, hanem olyan interjúkkal építi, melyekből kiderül, mit hagyott örökül a misszionárius az utókornak" - fogalmazott a rendező.

A film megszólalói között van Gyulai Éva történész muzeológus, aki a korról és a Kelemen Didákhoz kapcsolódó épített örökségről beszél; Szabó-Tóth Kinga szociológus, aki a misszionárius társadalomra gyakorolt hatására, cselekedetei jelentőségére világít rá; Tóth Sándor szobrászművész, aki a hittérítőt több mint fél tucat alkotásban örökítette meg; Ternyák Csaba egri érsek és Kalna Zsolt minorita szerzetes, akik egyházi szerepét méltatják; Rancz Teréz, Kelemen Didák leszármazottja, aki a családi hagyományokat eleveníti fel és Várhelyi Krisztina, az Éltető Lélek Alapítvány elnöke.

Az alkotás közreműködője Kincses Károly, a Miskolci Nemzeti Színház művésze, aki az atyától származó szövegekből és imákból válogat.

ÉM

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában