2019.06.18. 10:00
A védőnőkről szólt a hétfő
Szakmájuk aktuális feladatairól és lehetőségeiről szóló előadásokat hallhattak a védőnők.
Interaktív szakmaközi konferencián vettek részt a védőnők
Fotó: Ádám János
Interaktív szakmaközi konferenciát rendezett a családbarát szülészeti ellátás jegyében a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórház Szülészeti és Nőgyógyászati Osztálya hétfőn.
Védőnők Napja
Az esemény apropóját a június 13-án tartott Védőnők Napja szolgáltatta. Ez a jeles nap Stefánia belga hercegnőnek állít emléket, akinek védnöksége alatt, 1915. június 13-án megalakult Budapesten az Országos Stefánia Szövetség. A szövetség célja az anya- és csecsemővédelem országos hálózatának megszervezése volt. A múlt század első évtizedeiben a védőnőknek fontos feladata volt a tudatlanság és a babona elleni küzdelem, az anyák meggyőzése a megfelelő csecsemőtáplálásról, a fertőző betegségek megelőzéséről, a gyermekek megfelelő gondozásáról. Ezt a témát Móricz Zsigmond is feldolgozta az A kondás legszennyesebb inge című művében, ahol a racionális gondolkodás és a tudományok állnak szemben a nép tehetetlenségéből fakadó hiedelmekkel. A védőnői szolgálat országos hálózata a II. világháború után alakult ki, és ma is egyedülálló Európában.
A konferencia megnyitóján dr. Révész János, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórház igazgatója köszöntötte a közönséget és az előadókat.
„A kórház nagy sikerként könyvelheti el, hogy a Családbarát szülészet elnevezésű, idén összesen 3 milliárd forintos keretösszegből gazdálkodó pályázaton 360 millió forintot nyert el” – mondta az igazgató, aki hozzátette: „azonban a szülészet ezzel együtt sem működne megfelelően a védőnői munka nélkül, hiszen Önök az osztály szemei”.
Dr. Révész János kitért arra is, hogy miért van kiemelt szerepe a védőnőknek a szülés folyamatában és a gyermeknevelés első időszakában.
„Folyamatosan kapcsolatot tartanak a várandós anyákkal, elvégzik a szükséges vizsgálatokat, majd később ott vannak a szoptatás időszakában, és tapasztalataikkal segítik a kismamákat” – mondta a kórház főigazgatója.
A konferencia olyan témákat érintett többek között, mint a védőnői kompetenciák a várandós gondozásban, a szülészeti genetikai szűrés napjainkban, a terhességi anaemia, a koraszülés, a transzfúziológia szülészeti vonatkozásai vagy a családközpontú szülészeti ellátás.