2020.01.19. 11:30
Ha drágább lesz a liszt, drágább lesz a kenyér is
Az üzemanyag és a sertéshús áremelkedése után törvényszerű, hogy a kenyér is drágul.
A kenyér fogyasztói ára Magyarországon
Forrás: KSH
A napokban jelentették be, hogy drágulni fog a liszt, ami – törvényszerűen – a kenyér és a pékáruk árára is hatással lesz. Ráadásul az előállítás másfajta költségei is magasabbak lettek. A Magyar Pékszövetség elnöke beszélt erről.
Költségek itt és ott
„A sütőipari termékek előállításához szakemberekre van szükség. A munkabérek emelkedése minden év elején a kötelező minimálbér emelkedésének hatására megnöveli az előállítási költséget. Ám a minimálbér és a garantált bérminimum kötelező emelése nemcsak folyamatos költségnövekedést eredményez a cégeknél, hanem erőteljes bérfelhajtó hatása a teljes munkaerő-állományra kiterjed. Ennek oka egyrészt a munkaerő megtartásán túl a többi ágazat elszívó hatása, másrészt a fizikai dolgozók hiányát más szektorból csak erőteljes emeléssel lehet pótolni” – foglalta össze a Hellóvidék portál számára Septe József, a Magyar Pékszövetség elnöke.
Januárban a malmok – mint a legjelentősebb alapanyag-beszállítók – jelezték a liszt árának emelkedését, ami a fogyasztók mindennapi ellátásában jelentős szerepet betöltő sütőipari vállalkozásoknál egy újabb költségnövelő tényezőt jelent. A bérek és az alapanyagárak mellett az energia-, az üzemanyag- és logisztikai költségek emelkedése is gondot okoz a vállalkozásoknál. Az energiaköltségek is jelentősen megemelkedtek 2019 azonos időszakához képest, a gáz 25-30 százalékkal, a villamos energia 50 százalékkal nőtt.
Az elhúzódó forintgyengülés kellemetlen mellékhatása, hogy magasabb lett az importtermékek átvételi ára, így drágábbak lettek a sütőipari alapanyagok is.
Az áremelés elkerülhetetlen
Septe József szerint ez a negatív összhatás komolyan sújtja a sütőipart és jövedelmezőségét. A Magyar Pékszövetség és a Nemzeti Agrárkamara megrendelésére az Agrárgazdasági Kutató Intézet által elvégzett 2018-as és 2019-es tanulmány is egyértelműen kimondta, hogy a sütőipari termékek jövedelmezősége évek óta rendkívül alacsony: a legalapvetőbb termékköröket veszteséggel, a legtöbbet pedig minimális, de mindenképpen csökkenő árréssel gyártják a hazai sütőipari vállalkozások.
Ezt a megállapítást erősítette meg az egyik megyénkbeli pékség tulajdonosa, de egyben jelezte, hogy a multik továbbra is tudnak bizonyos péktermékeket alacsony áron kínálni, ami megnehezíti a kicsik helyzetét.