2020.03.08. 07:00
Piros, zöld és sárga étkek
Vitaminok, ásványi anyagok bevitele változatos konyhai technikákkal elkészítve – ez lehet az egyik gyógyír a tavaszi fáradtságra.
Forrás: shutterstock/illusztráció
Télen nehezebb ételeket fogyasztunk, raktározunk. Lelassult a napi ritmusunk, az energiafelvétel sokkal nagyobb, mint amit leadunk. Nem mozgunk annyit, csökken az aktivitás. Hamarabb bebújunk a takaró alá. Az energia-egyensúly mérlege a raktározás irányába billen.
Amikor hosszabbodnak a nappalok, többet vagyunk a szabadban, akkor a szervezetünk kicsit fellélegzik. A tehermenetesítéshez azonban támogatást kell nyújtanunk. A gyors időjárási változásokra is reagál a testünk. A táplálkozásnak jelentős szerepe van abban, hogy kiegyensúlyozott legyen a szervezet működése. A megterhelő ételeket legalább egy időre száműzni kellene a felfrissülés érdekében.
Magas antioxidáns-tartalom
Mint minden egyéb tápanyaghiányos állapotban, a tavaszi fáradtság esetében is nagyon fontos a folyadékbevitel. Lehetőleg cukor nélkül készült, energiamentes folyadék formájában. Enyhén fűszerezett, ízesített limonádé vagy uborkás víz ajánlott inkább, mint az édes szörpök – mondta Csitári Nikolett dietetikus.
A százszázalékos gyümölcs- vagy zöldséglevek megfelelőek lehetnek. A fókuszt az egészséges vitaminbevitelre kell helyezni. A napi ötszöri étkezésből legalább négyszer legyen az étrendben gyümölcs vagy zöldség, amely legalább egy alkalommal nyersen kerüljön az asztalra. Kis étkezésként, tehát tízóraira vagy uzsonnára egy sűrű, frissen préselt gyümölcslé, smoothie vagy vegyes dzsúsz tökéletes választás. A magas antioxidáns-tartalmú piros gyümölcsöket kellene előtérbe helyezni – állítja a szakember. Lehet mélyhűtött málna, ribizli, áfonya, erdei gyümölcsök. Az ivólé mellett natúr joghurtba is beletehetjük ezeket fagyasztott állapotban. Semmit nem veszít a vitamintartalmából, ami a legfontosabb cél a tavaszi fáradtság enyhítése okán.
Minél zöldebbet
Zöldségek esetében pedig a leginkább zöldeket válasszuk. Csak néhány ezek közül: spenót, sóska, saláták különböző fajtái, káposztafélék.
Az ételek elkészítésekor ügyeljünk arra, hogy minél több zöld szín kerüljön a menübe, hiszen ez a magas magnéziumtartalmat jelenti. Illetve ezek a zöldségek bővelkednek fitonutriensekben, amelyek – egyebek mellett – immunerősítő hatása is kiváló.
Ahogy halad az idő előre, a tavasz közepe felé, amikor nő a napos órák száma, egyre nagyobb mennyiségben ajánlott a sárga színű zöldségek fogyasztása is, a karotin, azaz az A-vitamin miatt, ami az UVB-sugárzástól védheti meg a bőrt.
A táplálkozáson túl
A sport alkalmas mind a testi, mind a lelki fáradtság oldására – Tóth Judit személyi edző szerint. Elindulni nehéz, de a mozgás közben endorfin – boldogsághormon – szabadul föl, és annak hatására sokkal kiegyensúlyozottabbnak és erősebbnek érezzük magunkat.
Ahogy javul az idő, egyre több tevékenységet lehet a szabadban is végezni, gyaloglás, kerékpározás, nordic walking és az edzőtermi sportok is tudnak segíteni. A folytonosság és a rendszeresség a lényeg. Ahogyan Judit minden alkalommal hangsúlyozza, olyan mozgásformát kell választani, amiben jól érezzük magunkat és élethosszig tudjuk gyakorolni. A mozgást bármikor érdemes elkezdeni, de energetizáló szerepe és a szervezet megújulása miatt a lehető legjobb időpont erre a tavasz.
A fitonutriensek szerepe
A fitonutriensek nagy részének erős íze, színe és aromája van, de ennél lényegesebb tulajdonságuk, hogy a növények védekezőrendszerének fontos elemei. Sok esetben azonban nemcsak a növények védekezését segítik, hanem táplálékként elfogyasztva az emberi szervezet számára is előnyösek. Jótékony hatásukat elsősorban a szabad gyököket megkötő tulajdonságuknak köszönhetik. A fitonutrienseket tartalmazó növényi táplálékok fogyasztása hozzájárul többek között a keringési, a daganatos, illetve a gyulladásos betegségek megelőzéséhez és enyhítéséhez. A kutatásokban bizonyított jótékony hatások legtöbbször nem egy vegyülethez kapcsolódnak, hanem egyéb vitaminok, ásványi anyagok, illetve élelmi rostok is közrejátszanak a kedvező hatás kifejtésében.