Covid-19

2021.01.19. 20:00

Újabb csoport a tesztpontokon

Beszéltünk olyan intézménnyel és önkormányzattal is, ahol saját kezükbe vették a Covid-szűrést.

Hegyi Erika

Megkezdődött a szociális ágban dolgozók tesztelése Salgótarjánban, 2021.01.16. Ladóczki Balázs/LB Nógrád Megyei Hírlap

Forrás: MW

Fotó: Ladóczki Balázs

Folytatódtak az ingyenes és önkéntes koronavírus-szűrések az elmúlt hétvégén országszerte. Ezúttal a szociális alapszolgáltatásban, a gyermekjóléti alapellátásban, a gyermekvédelmi szakellátásban, valamint a javítóintézeti ellátásban dolgozók teszteltethették magukat a kijelölt mintavételi pontokon. A tesztelésen részt vehettek többek között a falugondnokok, a házi segítségnyújtást végző szociális dolgozók, a családsegítők, az utcai és közösségi szociális munkát végzők, a hajléktalanellátásban dolgozók és a gyermekvédelemben dolgozók. A célzott, csoportos tesztelést a kormányhivatalok szervezték azzal a céllal, hogy lassítsák a járvány terjedését.

Folyamatosan

Több megyénkbeli intézményben is érdeklődtünk a hétvégi szűréssel kapcsolatban, és kiderült, sok helyen a maguk kezébe vették a dolgozók folyamatos tesztelését.

A Napfényt az Életnek Alapítvány hosszú évek óta foglalkozik hajléktalanok gondozásával és ellátásával. Végh András, az alapítvány szakmai vezetője lapunknak elmondta, mivel ők integrált intézmény, vannak egészségügyi, a szakellátásban és az alapellátásban dolgozó munkatársaik is. Mivel a két előbbi csoportot folyamatosan szűrik, korábban kérték az alapellátásban dolgozók tesztelését is, így december elejétől folyamatosan szűrnek minden munkatársat. Decemberben több tesztelésen estek át, január első hetében volt az utolsó. Az egészségügyi dolgozók pedig már a vakcinát is megkapták.

– Eddig minden eredmény negatív volt. A gondozottak nem estek át tesztelésen, csak azok, akik újonnan költöztek be. Előfordult, hogy volt egy-két fertőzött az ellátottak között, de ők az első tünetek megjelenése után kórházba kerültek. Ott töltöttéka tíz napot, hogy ne fertőzzék meg a többieket, majd negatív teszteredménnyel visszajöttek az intézményünkbe. Egyébként nem voltak súlyos tüneteik. Fontosnak tartjuk a folyamatos szűrést. Volt egy felmérés, hogy kérjük-e továbbra is a tesztet, és mi jeleztük, hogy amíg biztosítják ezt számunkra, részt vesznek rajta a dolgozóink – fogalmazott Végh András.

Megvették a tesztet

„Saját erőből” szűrték az önkormányzati dolgozókat Szalaszenden, tudtuk meg Tóth Istvántól, a település polgármesterétől. Decemberben vásároltak antigén gyorsteszteket, hiszen akkor még nem szerveztek csoportos, ingyenes szűréseket.

– Teszteltük a hivatal, az óvoda és az orvosi rendelő dolgozóit, sőt az iskola munkatársait is, bár az iskola nem az önkormányzat fenntartásában van. Szerencsére mindenki negatív lett – jelezte a polgármester. – A hivatalban korábban sem voltak fertőzöttek. A faluban előfordult két-három eset, ők a munkahelyükről hozták haza a vírust. A családjukkal együtt házi karanténba kerültek, majd a negatív tesztjük után ismét munkába állhattak – sorolta Tóth István.

Hangsúlyozta: szeretnék továbbra is elkerülni a komolyabb fertőzést, ezért szigorúan betartják és betartatják a járványügyi szabályokat. A polgármesteri hivatalba és az orvosi rendelőbe csak előzetes, telefonos egyeztetés után lehet elmenni, a maszk és a kézfertőtlenítés kötelező. Az óvodában a szülők csak az ajtóig kísérhetik a gyereküket, a kicsiket pedig minden reggel hőmérés várja.

Heti jelentés

Czikó Benjámintól, a Benita Nevelőszülői Hálózat Borsod-Abaúj-Zemplén megyei területi szakmai vezetőjétől azt tudtuk meg, hogy a hálózathoz tartozó nevelőszülők nem voltak a csoportos szűrésen. Azonban a szakmai vezetőknek heti jelentést kell írniuk a hálózat debreceni központjába, hogy történt-e valahol fertőzés.

– Két nevelőszülőnk kapta el a vírust, mindketten az egészségügyben dolgoznak. Házi karanténban voltak, de nekünk ezzel kapcsolatban nem volt teendőnk. Megesett az is, hogy a nevelt gyerekek osztálytársai fertőzöttek lettek, ilyenkor az egész osztály házi karanténba került. Szerencsére komoly szövődmények senkinél nem alakultak ki, így kórházi ellátásra sem volt szükségük se a nevelőszülőknek, se a gyerekeknek – jegyezte meg a szakmai vezető.

Érdeklődtünk Abaújszántón is, itt Sáfián Ádám polgármestertől azt tudtuk meg, hogy a Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat munkatársainak nagy része részt vett a hétvégi szűrésen.

(A borítóképen: A szociális alapszolgáltatásban, a gyermekjóléti alapellátásban, a gyermekvédelmi szakellátásban, valamint a javítóintézeti ellátásban dolgozók teszteltethették magukat a hétvégén)

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában