2021.02.28. 09:00
Így fest a Miskolc-Eger bicikliút terve
Elkészültek a Miskolcot Egerrel összekötő kerékpárút tervei, melyeket pénteken mutattak be a szakemberek.
Forrás: Shutterstock
Fotó: Shutterstock
Hároméves projektről van szó, amely abból az ötletből indult, hogy hogyan lehetne a miskolci turisztikai térséget egy kicsit bővíteni – tudtuk meg Szabó Gergelytől, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Közgyűlés alelnökétől.
Annak idején Miskolc, Harsány és Kisgyőr önkormányzata között kezdődött el az egyeztetés. Később csatlakozott Eger önkormányzata is, valamint Tállai András államtitkár, a térség országgyűlési képviselője, akinek közreműködésével kitaláltak egy olyan turisztikai attrakciót, amely az országban egyedülálló. Olyan kerékpárutat álmodtak meg, amely összeköti Miskolcot és Egert, felfűzve erre a Bükkalja településeit – mondta az alelnök. Nincs tudomásuk arról, hogy lenne az országban hasonló kerékpárút, olyan, amely két megyeszékhelyet köt össze. A tervezett út – amely 43,4 kilométer – a következő vonalon haladna: Miskolc, Kisgyőr, Harsány, Borsodgeszt, Sály, Tibolddaróc, Tard, Bogács, Szomolya, Eger. A gesztori szerepet a kezdetekkor Harsány önkormányzata látta el, még Szabó Gergely polgármestersége idején. Emiatt a feladat nála maradt, tehát még most is ő koordinálja a projektet.
Az alapelképzelés az volt, hogy olyan tájakon haladjon keresztül a kerékpárút, ahol élvezet családi vagy baráti társaságban kerékpározni, minél kisebb balesetveszéllyel – hangsúlyozta az alelnök. Ezért olyan területeket kerestek, amelyek erdőkön, régi mezőgazdasági utakon, szántóföldek mellett, szőlők és tavak mentén mennek keresztül.
„A tervezett Miskolc és Eger közötti kerékpárúton vannak nehezebb és könnyebb szakaszok, a lejtők és emelkedők dinamikusan változnak, ami a Bükkalján teljesen természetes – fogalmazott Szabó Gergely, a megyei közgyűlés elnöke. – Ez a táj csodálatos, és nagyon kevés helyen érint közutat, az is inkább önkormányzati belterület, ahol kicsi a forgalom, ezért nagyon biztonságos. Azt szeretnék, hogy élénk turistaforgalom induljon el a bicikliút kapcsán. Természetesen mindenhol lennének kialakított megállóhelyek. A települések igyekeztek olyan attrakciók vagy sportlétesítmények közelébe kijelölni a leendő kerékpárutat, amelyek biztosítják majd a további látnivalót, programot és vendéglátást. Ilyen például Tibolddarócon a borospincék. Az is fontos szempont volt a tervek készítésekor, hogy párhuzamosan menjen a gyalogos túraútvonallal és a lovas turizmus állomásaival. Így a különböző közlekedési módok egymás mellett tudnak haladni. Továbbá a Tisza-tóhoz való biciklis becsatlakozás is lehetővé válik, még inkább szélesítve a kerékpáros turizmus lehetőségeit.”
Kiemelt projekt
Az elkészült terveket minden polgármester leellenőrizte a saját települési szakaszát érintően, és pozitívan fogadta. Apró változtatásokkal jóvá is hagyták. A tervező cég így már beadhatja engedélyeztetésre. „Ha lezárulnak a folyamatok, akár ősszel el is indulhatnak a kivitelezési munkák. Akkor 2022-ben el is készülhet a kuriózumnak számító kerékpárút. A pályázat egy kiemelt projekt, hiszen az a forrás, amelyet a három önkormányzat által alkotott konzorcium megnyert a Terület- és Településfejlesztési Operatív Programból, az kevés ahhoz, hogy megépüljön. Ezért a kormány is az ügy mellé állt, és a szükséges összeggel kiegészíti a támogatást. Minden résztvevő elkötelezett az ügy iránt, hiszen ez nagy segítség a településeknek, hogy növeljék a turisztikai palettát.”
(A borítókép illusztráció)