2021.03.20. 20:00
Rendezvénytér és kulturális referenciapont is lesz az MCC-alapítvány által az Avas szálló
Idén szeptembertől kiterjedtebb formában lesz jelen a miskolciak életében a tehetséggondozó alapítvány.
Forrás: MCC
Új dimenzióba helyezi a városközpont emblematikus épületét a tehetséggondozás. Lánczi Péterrel, a Mathias Corvinus Collegium (MCC) általános főigazgató-helyettesével beszélgettünk a részletekről.
2020 novemberében Miskolc polgármestere, Veres Pál bejelentette, hogy Miskolc szégyenfoltja, az Avas szálló a 2019 őszén „hatalomra” került városvezetés erőfeszítéseinek köszönhetően tulajdonosra talált az MCC „személyében”. Miért Miskolcra esett a választásuk? A korábbi városvezetéssel is voltak tárgyalásaik az ikonikus belvárosi épület megvásárlására és felújítására vonatkozóan?
A Mathias Corvinus Collegium feladata a fiatal magyar tehetségek támogatása, és ezzel a Kárpát-medencei összmagyarság érdekeinek szolgálata. Az MCC már jelen van kilenc városban, de néhány éven belül szerte a Kárpát-medencében 35 helyen, Magyarországon pedig minden megyében lesz MCC-központ. Az általános iskolásoknak szóló programban 3500, a középiskolásoknak szóló programban 4000, az egyetemi programokban 1500, az egyéb, kisebb létszámú programokban pedig 500 magyar fiatal vehet majd részt ingyenesen, vagyis egy időben nagyjából tízezer fiatallal foglalkozik majd az MCC. Minden magyarországi megyében és minden fontosabb határon túli központunkban elérhető lesz az MCC általános és középiskolásoknak szóló programja, amelyhez biztosítani szeretnénk a városok szellemi életének fejlődését szolgáló kulturális és közösségi tereket. Kiemelt fontosságú az öt hazai egyetemi város. Győrben, Debrecenben, Szegeden, Pécsett és Miskolcon a Budapesten és Kolozsváron már működő rendszerhez hasonlóan egyetemi oktatási központ alakul. Ezt a több várost, így Miskolcot is érintő bővítési folyamatot az MCC 2020-ban indította el.
Megtörtént az adásvétel? Tulajdonukba került az épület? Mennyivel gyarapodott az eladással Miskolc városa?
Korábban hirdette is a város. Az Avas szálló évtizedek óta kihasználatlan, eddig nem akadt befektető az épületre. A városvezetés a közelmúltban kiírást tett közzé az épület megvételére, amelyen az MCC elindult. Az adásvétel január végén lezárult, a vételár bruttó 360 millió forint volt. Remélem, hogy Miskolc városa gyarapodásához nemcsak a kasszába befolyó összeg, hanem az MCC-központ körül létrejövő szellemi és kulturális tevékenység is hozzá fog tudni járulni.
Tavaly ősszel azt nyilatkozta Szalai Zoltán, az alapítványuk főigazgatója, még nincsenek konkrétumok, hogy mennyibe kerül majd a felújítás, de milliárdos nagyságrendű. Vannak azóta konkrétumok?
Az MCC felméri az épület állapotát, kialakítja az ingatlan használatára, hasznosítására vonatkozó terveit. Ezt követően szeretnénk a renoválás és megújítás terveit elkészíteni. Ennélfogva egyelőre pontos összegeket korai lenne mondani.
A miskolci központ nem az egyetlen újonnan létesülő központ hazánkban és a Kárpát-medencében. Van prioritása a többiekhez képest?
Minden város és régió egyformán fontos az MCC számára. Mivel Miskolc egyetemi város, itt az Egyetemi Program és Középiskolás Program is elindul már 2021 őszétől, a 2015 óta jelen lévő Fiatal Tehetség Programon túl. A vidéki központok kialakítása, felújítása több városban párhuzamosan zajlik. Célunk az, hogy minél előbb költözhető állapotba kerüljenek az ingatlanok, amíg ez nem történik meg, átmeneti megoldásokat kerestünk, keresünk a képzések mielőbbi megindítása érdekében.
Szunyogh László főépítész a közelmúltban azt nyilatkozta egy online beszélgetésben: sikerült elérnie a jelenlegi városvezetésnek, hogy az ikonikus terekbe, mint a korábbi bálterem, ami moziterem is volt, és a lépcsőház a nyilvánosság számára is látogatható lesz. Milyen funkcióval fogják ezeket a helyiségeket megtölteni?
A helyiségeknek egyszerre kell otthont adniuk az oktatási céloknak, a rendezvényeknek és a helyi közösség építéséhez kapcsolódó törekvéseknek. Szeretnénk, hogyha az épületek egyértelmű, központi szerepet töltenének be a városi lakosok széles körének életében, akár mint rendezvénytér, akár mint kulturális referenciapont.
Vannak-e a nyilvánosság számára is megismerhető tervek, látványtervek, amelyek konkrétan mutatják, hogy mi is lesz az épületben. Sajtóinformációk és a közösségi médiában közzétett posztok szerint például Csöbör Katalin országgyűlési képviselő asszony által, szó volt könyvesboltról, kávézóról, szállodai funkcióról, kollégiumról...
A konkrét tervek elfogadásáig korai lenne erről beszélni. Az MCC sokoldalú programjának megvalósításához szükség van az egyedi pedagógiai módszert szolgáló helyiségekre, vagyis olyan terekre, amelyek a tutoriális képzést és a közösségépítést segítik. Az oktatás mellett szállást, illetve ellátást is biztosítunk a diákoknak, valamint az oktatás, kutatás céljából vendégként érkező tanároknak, szakembereknek. Ahol csak lehet, az MCC törekszik arra, hogy az épületek fenntartása a lehető leginkább költséghatékony legyen. Elképzelhetőnek tartjuk, hogy bizonyos funkciókkal tovább bővíthető az épület, így kávézó, vagy akár kereskedelmi szálláshely is létesülhet.
Mikor kezdődik a felújítás várhatóan, és mikorra fejeződik be? Elképzelhető, hogy a 2021/2022-es tanévben már működni tud az intézmény?
Az MCC 2021 szeptemberétől a jelenleginél kiterjedtebb formában lesz jelen a miskolciak életében, hiszen a már évek óta működő általános iskolásoknak szóló program mellett elérhetővé válik középiskolás és egyetemi programunk is. Az épülettel kapcsolatos tervek megvalósítása ezzel párhuzamosan zajlik. A felújítás akkor kezdődhet el, amikor a felmérési, tervezési folyamat lezárul. Ennek időtartama nagyban függ a szükséges építészügyi, műszaki, hatósági eljárások, valamint szakmai tevékenységek időtartamától. Az ingatlan jelenleg igen leromlott állapotban van, milliárdos nagyságrendű beruházást igényel már az is, hogy biztosítani tudja az épület a kívánt funkciókhoz szükséges infrastruktúrát legalább a szükséges színvonalon.
Miskolcon évek óta működik az MCC tehetséggondozása. A kiválasztás a programra mi alapján zajlik, és tervezik-e változtatni a kiválasztási folyamatot? Csak 10 évesek számára lesz lehetőség a belépésre?
Jelenleg Miskolcon a Fiatal Tehetség Program (FIT) működik, amelyen most 100 diák vesz részt, 50 diák pedig már el is végezte a képzést. Középiskolás Programunk beindítása a küszöbön áll, ez a kínálat bővül ősszel az Egyetemi Programmal, ahová már most február 23-tól lehet jelentkezni. Tehát 10 éves kortól várjuk a diákokat, ám csatlakozni a későbbi tanulmányok során is lehet. A Középiskolás Programnak nem feltétele a FIT elvégzése, és az Egyetemi Programra is bárki jelentkezhet, aki teljesíteni tudja a felvételit. Akadémiai képzésünk nem ér véget az egyetemi diploma átvételével sem: Posztdoktori Programunk, Vezetőképző Akadémiánk, ösztöndíjaink az egyetemet elvégzett fiatal felnőtteknek további lehetőséget nyújtanak céljaik megvalósításához – mindezt természetesen ingyenesen. Minden erről, illetve a programokról, felvételiről szóló információ az MCC honlapján is olvasható.
Milyen többletet ad pontosan az MCC programja? Hogyan egészíti ki az állami oktatási rendszert?
Az MCC tevékenysége ott kezdődik, ahol a hagyományos oktatás véget ér. A hallgatók és diákok olyan tudásra, kapcsolatrendszerre és szellemi értékre tesznek szert képzéseink során, amelyet a tömegképzés a jellegénél fogva nem tud nyújtani. Ugyanakkor a közoktatásban tevékenykedő kollégák fontos partnereink: folyamatos az együttműködés a diákokon és a szülőkön túl a pedagógusokkal is. Akik részt vesznek az MCC programjaiban, azok félévről félévre egyre jobb eredményeket érnek el az iskolai tanulmányaik során. A kis létszámú, tutoriális rendszerben megvalósuló képzések, az egyes tudományterületeket összekötő szemlélet, a diákprojektek szerepe mind meghatározó jellegzetességei az MCC-nek. Az úgynevezett MCC Visiting Fellowship program keretében például világviszonylatban is elismert kutatók, rangos külföldi egyetemek oktatói töltenek el több hónapot az MCC-ben, és tartanak előadásokat, foglalkozásokat a fiataloknak – szeptembertől már Miskolcon is. Ezen programok együttesen járulnak hozzá a miskolci és környékbeli fiatalok tehetséggondozási és oktatási palettájának kiszélesedéséhez lakóhelyük közvetlen környezetében. Bízunk benne, hogy az MCC tevékenysége hozzájárul a térség megtartó erejéhez.
Amennyiben ennyire sikeres a tehetséggondozás az MCC-n belül, ön szerint eredményeik mennyiben hasznosíthatók a köznevelésben?
A formális oktatás és az MCC-s tehetséggondozás alapvetően más hangsúlyok szerint működik. Az MCC-nél a különösen tehetséges, a jövőjükről tudatosan gondolkodó, a saját fejlődésük iránt elkötelezett diákokkal foglalkozunk szociális háttértől függetlenül. A legfőbb különbség is éppen ez: a hagyományos oktatás legtöbb eleme kötelező, az MCC azonban egy diákok által választott extra.
Operatív szinten, hogyan működik majd a képzés? Helyi pedagógusokat, szakmai vezetőket is bevonnak?
Ha igen, nekik milyen kiválasztási folyamaton kell majd keresztül menniük? A cél az, hogy a lehető leginkább együttműködjünk a helyi oktatási, kulturális intézményekkel. Ugyanolyan fontos számunkra, hogy minden oktatási helyszínünkön egyenletesen kiváló minőségű legyen a képzés, miközben az adott városra szabott, az ottani sajátosságokat figyelembe vevő tevékenység valósuljon meg. A járványidőszakot követően számos nyitott programmal, előadással és vitával készülünk Miskolcon, vagyis nemcsak a fiatalok, hanem a város érdeklődő közönsége is profitálhat az MCC miskolci kibontakozásából.
(A borítóképen: Lánczi Péter: számos nyitott programmal, előadással és vitával készülünk Miskolcra a járványidőszakot követően)